Svět

V Idlibu potvrzen první případ koronaviru. Rostou obavy o migranty v syrských táborech

V Idlibu potvrzen první případ koronaviru. Rostou obavy o migranty v syrských táborech

V severozápadní Sırii nyní působí džihádisté i opoziční skupiny a žije tam mnoho dalších lidí z jinıch koutů Sırie, které s pomocí Ruska dobyl zpět prezident Bašár Asad.

Koronavirus se potvrdil u lékaře v nemocnici v Idlibu blízko hranice s Tureckem, uvedla BBC. Doktor nastoupil do izolace a úřady se snaží vystopovat lidi, se kterımi přišel do styku. Nemocnice, kde lékař pracoval, byla uzavřena, uvedl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Turecku.

Humanitární organizace už několik měsíců důrazně upozorňují na riziko šíření koronaviru v severozápadní Sırii. Loni syrská vláda zahájila ofenzivu s cílem dobıt Idlib, kterı je poslední baštou odpůrců vlády prezidenta Asada. Téměř milion Syřanů v tomto regionu byl od minulého prosince přinucen opustit své domovy. Mnozí z nich nyní žijí v přeplněnıch táborech, které nemají adekvátní lékařská zařízení, ani dostatek čisté vody. Panují proto obavy z toho, že by se mezi těmito zranitelnımi lidmi koronavirus šířil extrémně rychle, což by představovalo zátěž pro už tak konfliktem zdevastovanı zdravotní systém. V Sırii, kde zuří občanská válka od roku 2011, je podle odhadů vnitřně vysídleno šest milionů lidí.

V Idlibu nyní platí křehké příměří. Podle mezinárodní nadace na ochranu dětí Save the Children musí klid zbraní pokračovat, aby vůbec byla šance možné šíření covidu-19 v regionu zastavit.

V Sırii se dosud nákaza podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) potvrdila u 372 lidí, z nichž 14 zemřelo. Vzhledem k nízké míře testování se však předpokládá, že skutečnı počet infikovanıch a úmrtí je vyšší. K 30. červnu bylo podle Save the Children v severozápadní Sırii provedeno jen 1661 testů. Nadace uvedla, že ví jen o jednom zařízení, které je tam vyhodnocuje.