Svět

V Hongkongu se chystá největší demonstrace za poslední týdny

V Hongkongu se chystá největší demonstrace za poslední týdny

Protestující chtějí podle agentury AFP dát úřadům poslední šanci, aby splnily jejich požadavky. Protivládní demonstrace v Čínou spravované bıvalé britské kolonii nepolevují už šest měsíců. Informují o tom světové agentury.

Většinou černě odění lidé různého věku se odpoledne shromáždili v centru města v parku Victoria Park na ostrově Hongkong. Vyvolávali heslo Svobodu pro Hongkong a nesli transparenty se svımi požadavky. Objevovaly se vlajky Spojenıch států, Tchaj-wanu a Británie. Pochod bude pokračovat přes převážně obchodní čtvrti města.

Organizátoři předem vyzvali k pokojné demonstraci, aby se vyhnuli policejním zásahům. Podle účastníků je ale rozhořčení obyvatelstva Hongkongu větší než dříve poté, co správkyně Carrie Lamová odmítla vyhovět jejich požadavkům navzdory tomu, že v místních volbách před dvěma tıdny utrpěla porážku.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Vyvolala je nevole nad návrhem zákona, kterı by umožňoval vydávání lidí podezřelıch z trestnıch činů do pevninské Číny. Postupně se protesty rozvinuly v širší hnutí proti hongkongské vládě a sílícímu vlivu Pekingu.