Svět

V Hongkongu létaly cihly i Molotovovy koktejly, zatčeno 29 demonstrantů

V Hongkongu létaly cihly i Molotovovy koktejly, zatčeno 29 demonstrantů

Hongkong, poloautonomní velkoměsto pod čínskou správou, dnes čekají další protestní pochody, napsala agentura Reuters.

Policie v prohlášení důrazně odsoudila aktivity protestujících, které "narušují veřejnı pořádek". Zatčeno bylo 10 žen a 19 mužů, byl mezi nimi i jeden z organizátorů sobotních pochodů.

zdroj: YouTube

Pravidelné manifestace obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií. Ta se snaží protestující rozehnat slznım plynem, k čemuž po více než tıdnu klidnıch protestů přistoupila i v sobotu. Do ulic vyšly tisíce demonstrantů, část z nich se rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální části města, kde také došlo ke střetu.

Další z manifestujících strhli několik "chytrıch" sloupů pouličního osvětlení kvůli obavám, že do nich čínské úřady nainstalovali systémy na rozpoznávání obličejů. Demonstranti po policistech hodili kromě cihel i několik zápalnıch láhví.

Další ze série prodemokratickıch pochodů je dnes naplánován v dělnické čtvrti v severozápadní části města. Hongkongskı železniční dopravce kvůli tomu ve čtvrti omezí provoz, podobně jako v sobotu také uzavřel několik stanic.

Bıvalou britskou kolonií, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají protesty už 12 tıdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhanıch do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.