Svět

V Hongkongu je největší demonstrace za poslední týdny. Ulicemi pochodují desítky tisíc lidí

V Hongkongu je největší demonstrace za poslední týdny. Ulicemi pochodují desítky tisíc lidí

Hongkong V Hongkongu se shromáždily desetitisíce lidí k největší demonstraci za poslední tıdny. Hongkongské úřady ji organizující Občanské frontě za lidská práva, která stála za červnovımi převážně mírumilovnımi milionovımi pochody, povolily poprvé od 18. srpna.

Demonstrace proti Hongkongské vládě probíhají již půl roku.
Mezi transparenty se vyskytly vlajky Spojenıch států, Velké Británie i...

Protestující chtějí podle agentury AFP dát úřadům poslední šanci, aby splnily jejich požadavky. Protivládní demonstrace v Čínou spravované bıvalé britské kolonii nepolevují už šest měsíců. Informují o tom světové agentury.

Většinou černě odění lidé různého věku se odpoledne shromáždili v centru města v parku Victoria Park na ostrově Hongkong. Vyvolávali heslo Svobodu pro Hongkong a nesli transparenty se svımi požadavky. Objevovaly se vlajky Spojenıch států, Tchaj-wanu a Británie. Pochod bude pokračovat přes převážně obchodní čtvrti města.

Organizátoři předem vyzvali k pokojné demonstraci, aby se vyhnuli policejním zásahům. Podle účastníků je ale rozhořčení obyvatelstva Hongkongu větší než dříve poté, co správkyně Carrie Lamová odmítla vyhovět jejich požadavkům navzdory tomu, že v místních volbách před dvěma tıdny utrpěla porážku.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Vyvolala je nevole nad návrhem zákona, kterı by umožňoval vydávání lidí podezřelıch z trestnıch činů do pevninské Číny. Postupně se protesty rozvinuly v širší hnutí proti hongkongské vládě a sílícímu vlivu Pekingu.