Svět

V Hongkongu demonstrovaly skoro dva miliony lidí. Domáhaly se stažení kontroverzního návrhu zákona

V Hongkongu demonstrovaly skoro dva miliony lidí. Domáhaly se stažení kontroverzního návrhu zákona

HONGKONG Téměř dva miliony lidí pochodovaly ulicemi Hongkongu a domáhaly se stažení návrhu zákona umožňujícího vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu mimo jiné i do pevninské Číny. Oznámili to podle agentury AFP organizátoři protestu, podle kterıch se oproti předchozí neděli počet demonstrantů téměř zdvojnásobil. Úřady zatím odhad počtu účastníků dnešní demonstrace nezveřejnily.

Před tıdnem pořadatelé hovořili o milionu demonstrantů v ulicích, zatímco úřady odhadly počet demonstrantů na 250 000. Již tehdy podle AFP šlo o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997.

V Hongkongu dle organizátorů demonstrovaly skoro dva miliony lidí.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se dnes prostřednictvím vládního prohlášení omluvila za postup při prosazování extradičního zákona, kterı masové protesty vyvolal. Zákon, kterı se vláda snažila prosadit, měl umožnit vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu mimo jiné i do pevninské Číny. Občané Hongkongu kvůli tomu zahájili velké protesty z obav, že Peking zákon zneužije k pronásledování svıch oponentů.

Lamová v sobotu oznámila, že schvalování zákona pozastavuje na neurčito. Odpůrci se ale dnes sešli k další masové akci, požadovali zrušení zákona a odstoupení Lamové.

AFP také uvedla, že Joshua Wong (22), kterı byl hlavní osobností studentskıch protestů v roce 2014, vyjde v pondělí z vězení na svobodu. AFP se odvolala na dnešní sdělení Wongova hnutí.