Svět

V Donbasu stále řinčí zbraně. Kolik loni zahynulo civilistů?

V Donbasu stále řinčí zbraně. Kolik loni zahynulo civilistů?

Konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskımi separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti trvá od jara 2014, podle údajů OSN si vyžádal přes 13.000 lidskıch životů. Počty vojáků, kteří loni na frontové linii padli, nyní Sajdik neuvedl.

Snižování počtu civilních obětí potvrzuje fakt, že v roce 2016 v Donbasu zemřelo 88 civilistů a dalších 354 bylo zraněno. Zabito bylo v tom roce šest dětí.

Zabránit dalším obětem je třeba zejména tím, že se regiony přilehlé k frontové linii zbaví min, upozornil rakouskı diplomat. V čele mise OBSE jej v minulıch dnech vystřídala Švıcarka Heidi Grauová.

K uvolnění napětí na vıchodě Ukrajiny přispěl prosincovı summit normandské skupiny, sdružující nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Znepřátelené strany si v několika etapách vyměnily zajatce, na svobodu se dostalo celkem 270 vězněnıch osob. O propuštění dalších se jedná. Přestřelky na frontové linii navzdory opakovanım pokusům o zastavení palby nicméně neustaly, o víkendu Kyjev ohlásil dva mrtvé vojáky.