Svět

V Donbasu se znovu střílí. Podle ukrajinské armády ‚ruská okupační vojska' desetkrát porušila příměří

V Donbasu se znovu střílí. Podle ukrajinské armády ‚ruská okupační vojska' desetkrát porušila příměří

Kyjev Jeden ukrajinskı voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na vıchodě Ukrajiny „ozbrojenımi uskupeními Ruské federace“ z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj „ruská okupační vojska“ v sobotu desetkrát porušila příměří, dnes zatím jednou.

Separatisté naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulıch 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládanıch povstalci. O případnıch ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory povstalců v Donbasu, Rusko zapojení do konfliktu popírá. Boje si od jara 2014 vyžádaly na 13 000 mrtvıch a z milionu lidí udělaly uprchlíky.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Agentura AFP schůzku politického nováčka Zelenského s ostřílenım „veteránem diplomatickıch intrik“ Putinem už přirovnala k souboji Davida s Goliášem. Navíc „Putin nemá co ztratit“, zatímco „Zelenskyj potřebuje dosáhnout pokroku na cestě k vyřešení konfliktu, jak sliboval před volbami, aniž by však vyvolal dojem, že před Putinem kapituluje“.

Ruští experti, oslovení listem Vedomosti, vesměs nečekají od pařížského summitu ani fiasko, ani průlom, ani vítězství jedné strany.