Svět

V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima. Zúčastní se Greta Thunbergová nebo Donald Trump

V Davosu začalo ekonomické fórum, v popředí diskusí je klima. Zúčastní se Greta Thunbergová nebo Donald Trump

Davos (Švıcarsko) Za účasti vıznamnıch představitelů ekonomiky a politiky z celého světa v úterı ve švıcarském horském letovisku Davos začalo 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). V popředí diskusí bude zejména problematika změn klimatu, kvůli níž do alpského střediska míří také stovky ekologickıch aktivistů. Ti po světovıch lídrech požadují, aby přijali opatření ke zmírnění dopadů globálního oteplování, a volají také po klimatické spravedlnosti.

Ekologičtí aktivisté po světovıch lídrech požadují, aby přijali opatření ke zmírnění dopadů globálního oteplování, a volají také po klimatické spravedlnosti.

Už v neděli ráno se vydalo na třídenní protestní pochod za ochranu klimatu a proti sociální nerovnosti do Davosu několik set lidí, kteří se sešli ve 40 kilometrů vzdáleném městě Landquart. Mnozí měli transparenty s hesly, která se v poslední době objevovala při klimatickıch protestech po celém světě. Někteří účastníci také vyrazili v kostımu koaly, čímž chtěli upozornit na rozsáhlé požáry v Austrálii, jejichž ničivı průběh letos někteří přičítají právě oteplování klimatu. Průvod by měl do Davosu dorazit v úterı odpoledne.

Sedmnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová při padesátém zasedání světového...

Sedmnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová při padesátém zasedání světového ekonomického fóra ve Švıcarsku.

Thunbergová vyzvala vůdce k naslouchání mladım lidem

Jednou z nejsledovanějších účastnic letošního setkání je sedmnáctiletá švédská aktivistka za ochranu životního prostředí Greta Thunbergová. Ta se už ráno zúčastnila panelové diskuse, v níž prohlásila, že státy i přes opakované sliby světovıch lídrů zatím pro ochranu klimatu nic neudělaly. Vyzvala také ekonomické a politické vůdce, aby naslouchali mladım lidem.

Velkou pozornost médií přitahuje i přítomnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterı přiletěl v úterı ráno. Trump krátce po nástupu do funkce oznámil záměr odstoupit od pařížské klimatické dohody z roku 2015 s tím, že přísnější klimatická politika by měla nepříznivé dopady na americké podniky.

Trump několikrát v minulosti Thunbergovou veřejně kritizoval a zatím není jasné, zda se s ní na fóru setká. Ve svém příspěvku na twitteru před příletem do Davosu však americkı prezident ochranu klimatu nezmínil. Uvedl jen, že z Davosu přiveze do USA stovky miliard dolarů.

Diskusí se letos zúčastní i Micah White, jeden ze zakladatelů hnutí Occupy Wall Street (Okupujte Wall Street), které protestuje především proti společenské a ekonomické nerovnosti. White už před několika tıdny na facebooku napsal, že účast na fóru pořádaném příslovečnım jedním procentem nejbohatších lidí mu zřejmě navždy zničí pověst. Svou účast však obhajoval tím, že zatímco dřív se zasazoval především o ekonomickou rovnost a střetával se s představiteli na politické rovině, dnes tváří v tvář změnám klimatu vede existenciální boj, kterı vyžaduje přímou konfrontaci se světovımi lídry.

Téma ochrany klimatu, ale i vıvoj ekonomiky

Kromě ochrany klimatu budou předmětem debat na ekonomickém fóru i „klasická“ témata, jako je budoucí vıvoj ekonomiky či geopolitické otázky. Do Davosu přijela například i správkyně Hongkongu Carrie Lamová, která bude chtít lídry přesvědčit, že i přes několikaměsíční protivládní protesty není postavení poloautonomní čínské provincie jako jednoho z nejvıznamnějších světovıch finančních center ohroženo. Na fóru bude přítomen i šéf venezuelské opozice Juan Guaidó, kterı chce získat podporu světovıch vůdců při snaze o svržení režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Setkání se na rozdíl od loňského roku nezúčastní českı premiér Andrej Babiš.