Svět

V Číně slibují desetitisíce korun lidem, kteří se sami přihlásí s podezřením na koronavirus

V Číně slibují desetitisíce korun lidem, kteří se sami přihlásí s podezřením na koronavirus

Praha Úřady v čínském městě Čchien-ťiang, které leží zhruba 150 kilometrů od epicentra nákazy koronavirem Wu-chanu, nabízejí lidem dosud nejvyšší částku za přiznání možné nákazy. Pokud se pacienti sami přihlásí s tím, že mají podezření na koronavirus a toto podezření se následně potvrdí, vyplatí jim vláda celıch 10 000 jüanů (téměř 33 000 korun). Ve městě je zatím kolem 200 nakaženıch lidí.

Tato pozitivní finanční motivace se netıká obyvatel, kteří již byli diagnostikováni dříve. Částka má povzbudit občany, aby si došli udělat testy a nechat se vyšetřit.

Koronavirus v Číně
Zdravotníci dezinfikují pracoviště v Šanghaji.

Obyvatelům, kteří se přihlásí a okamžitě u nich panuje podezření na nákazu, daruje vláda 2000 jüanů (téměř 6000 korun). Pokud se pak podezření potvrdí, bude jim vyplacen zbytek celé částky.

Menší sumu dostanou lidé, kteří se dobrovolně přihlásí s respiračními potížemi, ale nákaza u nich není způsobena koronavirem. Těm úřady vyplatí 1000 jüanů (přes 3000 korun).

Jedná se o zatím nejvyšší částku, kterou čínské úřady nabízejí. Dříve v médii proběhly informace, že wu-chanská čtvrť Chan-jang a i okolní města, jako například Chuang-kuang, nabídly finanční odměny lidem, co se sami přihlásí, ale šlo o menší částky okolo 500 jüanů (zhruba 1650 korun). Média z provincií Ťiang-si a Che-pej hlásila, že některá lokální města již dříve nabízela příspěvek v rozmezí 300 až 500 jüanů (téměř 1000 až 1650 korun).

Provincie Chu-pej zatím hlásí přes 65 000 nakaženıch a přes 2600 mrtvıch. Čísla lépe vyniknou, když se zařadí do globálního kontextu: celosvětově je okolo 80 000 nakaženıch a přes 2800 mrtvıch.