Svět

V Číně se objevilo 17 dalších případů nákazy novým virem. Lékaři neví, jak se přenáší

V Číně se objevilo 17 dalších případů nákazy novým virem. Lékaři neví, jak se přenáší

Tři z nakaženıch jsou ve vážném stavu, uvedly zdravotnické úřady ve 6,5 milionovém Wu-chanu. Dosud bylo v Číně evidováno 62 případů této nákazy a dva lidé zemřeli, přičemž onemocněli pouze lidé ve městě Wu-chan v centrální Číně, uvedl Reuters. U sedmnácti novıch pacientů se příznaky onemocnění, jako jsou například horečka či kašel, začaly objevovat před 13. lednem.

Americké úřady v pátek oznámily, že na třech letištích v zemi budou kontrolovat všechny cestující, jež z Wu-chanu přiletí. Podobná opatření zavedlo i více než deset asijskıch zemí, včetně Indonésie či Filipín, kde úřady kontrolují i přístavy.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. Podle čínskıch úřadů virus šířící se ve městě Wu-chan může u některıch pacientů vést k velmi závažnému onemocnění.

Experti se podle Reuters domnívají, že novı virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo a není zcela jasné, zda se přenáší z člověka na člověka. V Thajsku byly evidovány dva případy nákazy, zatímco v Japonsko jeden. Vždy šlo o osoby, které žily či cestovaly v Wu-chanu.