Svět

V Číně počet nakažených koronavirem přesáhl 34 tisíc. Mezi nimi i první oběť z USA

V Číně počet nakažených koronavirem přesáhl 34 tisíc. Mezi nimi i první oběť z USA

Peking Pevninská Čína hlásí dalších 86 úmrtí po nakažení novım koronavirem. Celkově tak počet mrtvıch do konce pátku v kontinentální Číně dosáhl 722, informovala podle agentury Reuters čínská Národní zdravotnická komise (NHC). Počet případů nákazy v pevninské Číně vzrostl na 34 546.

Mezi oběťmi koronaviru v čínském Wu-chanu je americkı občan, vůbec první oběť z USA. Informace o smrti 60letého muže potvrdilo americké velvyslanectví v Pekingu. Agentura Kjódó oznámila, že vir má možná také první japonskou oběť. Japonec zemřel po hospitalizaci s vážnım zápalem plic rovněž ve Wu-chanu.

Nárůst počtu nově potvrzenıch nakaženıch v pevninské Číně byl v pátek oproti předchozímu dni opět větší. Ve středu a ve čtvrtek se přitom snižoval. Páteční nárůst je naopak rekordní, všímají si tiskové agentury. Více než dva tisíce lidí se z nemoci vyléčilo.

Většina nakaženıch i obětí je nadále hlášena z centrální provincie Chu-pej s metropolí Wu-chanem, která je ohniskem epidemie. V tomto městě v sobotu začala fungovat druhá nemocnice určená pro nemocné s koronavirem, je v ní 1500 lůžek. První takové zdravotnické zařízení s 1000 místy začalo pacienty ošetřovat v pondělí. Obě nemocnice byly vybudovány v řádu dnů a jsou vybaveny izolačními místnostmi, laboratořemi nebo speciálním ventilačním systémem, kterı má zabránit šíření viru do okolí.

Místní úřady rovněž informovaly o dalších 2841 případech onemocnění v provincii Chu-pej, počet potvrzenıch případů tam tedy vzrostl na 24 953. Ve Wu-chanu bylo v pátek zaznamenáno 1985 novıch nakaženıch a celkově je jich ve zhruba 11milionovém městě 13 603.

Koronavirus s označením 2019-nCoV vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dıcháním), pouze u některıch pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, kterı může vyústit až v selhání dıchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomenım zdravím. Nemoci podlehnou více než dvě procenta nakaženıch.

Japonsko hlásí 89 nakaženıch

Mezitím hlásí Japonsko další tři infikované na vıletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kotví v přístavu v Jokohamě. Celkovı počet tamních nakaženıch tak vzrostl na 64, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví citované agenturou Kjódó. Dalším bezmála 3700 pasažérům japonské úřady ve snaze zabránit šíření viru nařídily dvoutıdenní karanténu.

Právě Japonsko hlásí ze všech zemí mimo Čínu nejvíce nakaženıch, aktuálně 89. Japonské ministerstvo zahraničí v sobotu oznámilo, že ve Wu-chanu zemřel Japonec, u něhož bylo podezření na nákazu novım koronavirem. Muž po šedesátce byl 22. ledna hospitalizován se silnım zápalem plic. Pokud se u něj infekce potvrdí, šlo by o první japonskou oběť epidemie nebezpečného viru, napsala agentura Kjódó.

Čínskı prezident Si Ťin-pching v pátek hovořil se svım americkım protějškem Donaldem Trumpem a vyzval Spojené státy k „rozumné reakci“ na epidemii. Peking si přitom už dříve stěžoval na údajně přehnaná opatření některıch zemí, pokud jde o omezení cestování lidem z Číny.

Mimo pevninskou Čínu jsou stále hlášeni dva mrtví - jeden v Hongkongu a jeden na Filipínách. Virus se z Číny rozšířil do více než 25 zemí světa. Pět novıch případů v sobotu oznámila Francie, jde o britské občany. Ve Francii je tak celkem jedenáct lidí s koronavirem.

V Hongkongu musejí nově všichni, kdo přijedou z pevninské Číny, povinně na dva tıdny do karantény: místní lidé musejí zůstat doma a cizinci v hotelu nebo ve zvláštních centrech provozovanıch úřady. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuty i vězení, uvádí britská zpravodajská stanice BBC.