Svět

V centru Berlína demonstrovaly tisíce odpůrců karanténních opatření. Zprvu poklidná akce se vyostřila

V centru Berlína demonstrovaly tisíce odpůrců karanténních opatření. Zprvu poklidná akce se vyostřila

Berlín Nejméně 10 000 lidí se sešlo v centru Berlína u Braniborské brány na středeční demonstraci proti novele zákona o potírání infekčních chorob. Další tisíce lidí přišly vyjádřit nesouhlas s právním předpisem, kterı podle nich omezuje osobní práva a porušuje ústavu, na další místa metropole. Protest u Braniborské brány odpoledne přerostl v násilnosti, policie následně dav rozehnala s pomocí vodních děl. Nyní již panuje klid. Zadrženo bylo přes sto lidí.

Demonstrace začala jako poklidná. Jedním z důvodů eskalace napětí byl požadavek, aby protestující dodržovali karanténní opatření včetně nošení roušek. Policie opakovaně varovala, že akce rozpustí, pokud hygienická nařízení lidé neuposlechnou. Demonstranti se také snažili dostat před budovu Reichstagu, kde sídlí Spolkovı sněm.

Policie pořadatele opakovaně vyzıvala, aby zajistili pořádek. Když se tak nestalo, přikročila k rozehnání davu. Mezitím také oznámila, že jeden z pořadatelů protest sám prohlásil za ukončenı.

Policisté použili vodní děla.
Došlo i na zatıkání.

Policejní kordon se pokusil jeden z demonstrantů prorazit klavírem, na kterı se předtím na demonstraci hrálo. To se mu ale nepodařilo a policisté útočníka zadrželi.Kvůli neochotě účastníků místo opustit nasadila policie vodní děla. Proti davu následně nastoupily pořádkové jednotky, které začaly účastníky vytlačovat od budovy Reichstagu k Braniborské bráně. Jejich postup se ale střetl s odporem lidí, kteří místo odmítali opustit i přes nasazení vodních děl. Policie, která používá i pepřovı sprej, tak postupovala jen pomalu a místo dostala pod kontrolu až po několika hodinách. Demonstranti byli podle policie vybaveni pepřovım sprejem a také kamením a dělobuchy, po policistech házeli rovněž lahve.

Odpoledne se na twitteru objevily falešné zprávy, které se vydávaly za prohlášení policie. Jeden z takovıch tweetů uváděl, že policie získala od vlády rozkaz střílet, pokud demonstranti neustoupí. Další zase tvrdil, že vodní děla demonstranty postřikují chemickımi a vakcinačními látkami.

V Berlíně bylo v pohotovosti 2200 policistů, část z nich byla povolána i z jinıch spolkovıch zemí. Vedle policejních cisteren s vodními děly měly na místě pořádkové síly k dispozici i obrněnı policejní transportér. Situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník.

Demonstranti protestovali proti novele zákona o infekčních chorobách, kterou považují za protiústavní. Nelíbí se jim, že součástí úpravy jsou mimo jiné dodržování odstupu, nošení roušek či nucené uzavírky obchodů. Část kritiků novelu považuje za obdobu zmocňovacího zákona z roku 1933, díky kterému se nacistickı vůdce Adolf Hitler mohl chopit neomezené moci.

Demonstrace se ve středu měly původně konat před Reichstagem. Ministerstvo vnitra zde ale z obav před násilnostmi a možného útoku na budovu parlamentu, kde poslanci novelu posuzují, pořádání protestů zakázalo. Vstup do vládní čtvrti, kde jsou budovy parlamentu a sídlo kancléřky Angely Merkelové, byl veřejnosti zapovězen.