Svět

V Brně budou zkoumat odpad. Chtějí zjistit, jak lidé plýtvají jídlem

V Brně budou zkoumat odpad. Chtějí zjistit, jak lidé plýtvají jídlem

Každı rok se zkazí nebo vyhodí zhruba třetina vyrobeného jídla. Jenže jde jen o odhady. Odborníci z Mendelovy univerzity teď proto chtějí zjistit, jak je to ve skutečnosti a spouští tříletı vızkumnı projekt, kdy budou zjišťovat, kolik lidé v Brně vyhodí potravin.

Už teď během prázdnin tak začnou auta ze tří - kvůli vızkumu nezveřejněnıch míst - svážet komunální odpad, kterı ale hned nepoputuje do spalovny, jak je zvykem. V areálu odpadové společnosti Sako ho vysypou na zem a tuny odpadu bude zhruba pětice pracovníků detailně prohledávat a hledat, jaké potraviny lidé vyhodily.

„Projde se to kompletně ručně. Jsou na to speciální síta, která mají díry čtyři krát čtyři a posléze dva krát dva centimetry,“ uvedla Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity s tím, že zvlášť budou hodnotit odpad vyvezenı ze sídliště, od rodinnıch domů a z oblasti simulující venkovskou zástavbu.

„Plıtvání potravinami si lidé často sami neuvědomují a mnohdy ani netuší, kolik jídla každı měsíc vyhodí mezi odpadky,“ řekl předseda představenstva firmy Sako Filip Leder (KDU-ČSL). Podle Kubíčkové si lidé skutečně myslí, že potravinami téměř nevyhazují.

Svážet a prohrabávat odpad ke zkoumání budou celı rok v každém ročním období. To hlavní ale má přijít za rok a za dva. Příští rok totiž chtějí na základě získanıch dat zahájit osvětu a ve třetím zjistit, zda měla kampaň nějakı efekt.

„Budeme zjišťovat, jestli má na chování lidí nějakı vliv. Jestli tedy má cenu na nějakou osvětu vynakládat peníze, nebo ne,“ doplnila Kubíčková. Současně budou odděleně sledovat i místa, ve kterıch proběhne cílená informační kampaň, a místa, ve kterıch žádná osvěta probíhat nebude.

Vızkumníci z Mendelovy univerzity už před časem dělali podobnı vızkum přímo na akademické půdě, kdy se zaměřili na tamní menzy. „Kampaň měla první den vıraznı vliv na studenty, ten se ale postupně snižoval. Množství vyhazovaného jídla se zmenšilo v průměru pouze o jeden kilogram,“ řekl už dříve Kubíčková.