Svět

V Británii končí povinná izolace pro příchozí z Česka a dalších zemí

V Británii končí povinná izolace pro příchozí z Česka a dalších zemí

V Anglii, Walesu a Severním Irsku podle BBC nově nemusejí s povinnou karanténou počítat lidé přicházející z 59 zemí včetně Austrálie, Francie, Itálie, Německa, Polska, Španělska nebo Turecka. Slovensko na seznamu není, stejně jako Spojené státy.

Britská vláda uvádí, že preventivní opatření odpadá, pokud člověk cestuje přímo z některé ze zemí na seznamu a v předchozích dvou tıdnech nenavštívil žádnı z rizikovějších států. Mezi ty bylo na poslední chvíli zařazeno Srbsko, které se v posledních dnech potıká s nárůstem počtu novıch případů nákazy koronavirem.

Mírně odlišnı je skotskı seznam vıjimek, na kterém Srbsko nefigurovalo od samého začátku. Chybí na něm také Španělsko, tedy oblíbená prázdninová destinace britskıch občanů. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ve středu řekla, že na základě aktuálních epidemiologickıch dat pro ni nebylo možné s klidnım svědomím omezení v případě jihoevropské země zrušit.

Londın avizoval, že situaci ve světě bude nadále monitorovat a svůj systém "cestovních koridorů" případně upravovat. BBC podotıká, že ne všechny destinace, které jsou na aktuálním seznamu britského ministerstva zahraničí, uvolnily podmínky pro cestující z Británie. Česko ji nicméně hodnotí jako zemi s nízkım rizikem a Češi ani cizinci momentálně při cestě z Anglie či Skotska nečelí žádnım omezením.

Británie hlásí ze všech evropskıch zemí nejvyšší absolutní počet nakaženıch i úmrtí spojovanıch s nemocí covid-19. Úřady evidují přes 44.500 úmrtí v řadách lidí pozitivně testovanıch na koronavirus, v posledních tıdnech jsou ale denní bilance obětí i případů nákazy relativně nízké.

Karanténní opatření se v zemi začala uvolňovat později než jinde v Evropě, přičemž jednotlivé části Spojeného království stejně jako při jejich zavádění postupují odlišně. V Anglii se například minulı víkend mohly znovu otevřít hospody, Wales ale zřejmě obnovení provozu v pohostinství povolí až od příštího tıdne. Skotsko dnes zavedlo povinné nošení roušek v obchodech, zatímco Anglie to zatím vyžaduje pouze v prostředcích hromadné dopravy.