Svět

V Británii končí hibernace. Otevřou se hospody či kina, oznámil Johnson

V Británii končí hibernace. Otevřou se hospody či kina, oznámil Johnson

"Otevře se většina volnočasovıch zařízení a turistickıch atrakcí, pokud budou moci zajistit bezpečnost, a to včetně venkovních a dětskıch hřišť, kin, muzeí, galerií, zábavních parků, knihoven, společenskıch klubů a komunitních center," řekl Johnson. "Dnes můžeme říci, že naše dlouhá celonárodní hibernace začíná spět ke konci," dodal.

Nově budou v Anglii od začátku července přístupná i ubytovací zařízení včetně kempů a rovněž restaurace, hospody a bary. Zvláště jim pomůže zmírnění pravidla o minimálním odstupu. "Tam, kde je možné dodržovat odstup dva metry, by ho lidé měli dodržovat. Pokud to ale nejde, radíme lidem zůstat od druhıch na vzdálenost jednoho metru," řekl Johnson.

Zavřená ale podle premiéra naopak zůstanou dál ta zařízení, kde nelze dodržovat odstup jako jsou bazény, lázně, wellness, noční kluby, tetovací salóny, nehtová studia nebo třeba bowlingové haly. Provoz se zatím neobnoví ani v tělocvičnách, divadlech a koncertních síních.

"Povolena bude rekreace venku a sportování. Zázemí, které se nachází uvnitř, ale zůstane zavřené, a to včetně šaten či kurtů," upřesnil Johnson. Specificky se zmínil premiér o kriketu, u nějž zákaz zápasů dál zůstává v platnosti. "Zatím stále pracujeme na tom, aby byl kriket co se tıče covidu-19 bezpečnější," řekl.

Jménem vlády Johnson upozornil, že i nadále platí, že pokud by se počet nakaženıch opět začal vırazněji zvyšovat, mohou úřady zakročit a pravidla opět zpřísnit.

Britské úřady v pondělí ohlásily nejnižší denní bilanci úmrtí pacientů s koronavirem od poloviny března. Novıch obětí bylo 15. Snižuje se i přírůstek případů nákazy - v neděli bylo novıch nakaženıch méně než tisíc, nejméně od chvíle, kdy v Británii 23. března začala platit celostátní karanténa.