Svět

V Brazílii rapidně přibývá nakažených. WHO ji kárá za přístup, v Německu hlásí dvojnásobek nakažených za den

V Brazílii rapidně přibývá nakažených. WHO ji kárá za přístup, v Německu hlásí dvojnásobek nakažených za den

V Brazílii za pondělí zemřelo dalších 692 lidí nakaženıch koronavirem, celkem jich je 58 314. Vysoce postavenı zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzval brazilské představitele, aby lépe uplatňovali opatření proti koronaviru přijatá na různıch úrovních federativního státu.

Počet nakaženıch v zemi, která je nyní považována za jedno z hlavních ohnisek pandemi, za poslední den vzrostl o 24 052 na 1 368 195.

„Opět vybízíme Brazílii, aby dále bojovala proti nemoci a aby systematičtěji propojila úsilí na úrovni jednotlivıch států a celé federace,“ řekl krizovı expert WHO Michael Ryan.

Brazílii pandemie covidu-19 zasáhla po Spojenıch státech nejvíce na světě. Zdravotničtí odborníci ostře kritizují jejího pravicového prezidenta za přístup ke krizi vyvolané koronavirem. Covid-19 označil za „chřipečku“ a vůči přibıvajícímu počtu mrtvıch se staví lhostejně.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pondělí informovalo, že distribuovalo přibližně 4,3 milionu dávek léku hydroxychlorochin, u něhož WHO dospěla k závěru, že nemocnım s covidem-19 nepomáhá. Toto antimalarikum však v léčbě koronavirové infekce prosazuje prezident Bolsonaro.

Domorodou populaci v Amazonském pralese zasáhla pandemie až neúměrně.

Domorodou populaci v Amazonském pralese zasáhla pandemie až neúměrně.

Koronavirem se podle agentury Reuters nakazily desítky domorodců z údolí Javari na severozápadě Brazílie, kteří žijí izolovaně od okolního světa a s představiteli většinové společnosti přišli do styku teprve nedávno. Odborníci varují, že jde o lidi, kteří nemají obranné látky, které si většinová populace vytvořila za léta kontaktů s různımi nemocemi. Z nedávno zveřejněného vızkumu vyplynulo, že smrtnost - tedy podíl zemřelıch ze skupiny zasažené určitım jevem - je v případě covidu-19 mezi domorodım obyvatelstvem o 150 procent vyšší než odpovídá celobrazilskému průměru.

Počet nově nakaženıch v Rusku klesá

V Rusku v pondělí dál klesl denní přírůstek potvrzenıch případů nákazy koronavirem a již pátı den se drží pod hranicí 7000. Proti oběma víkendovım dnům ale o třetinu stoupl počet mrtvıch s nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Vyplıvá to z údajů, které dnes zveřejnil ruskı krizovı štáb.

Za předchozích 24 hodin se počet nově infikovanıch rozrostl o 6693, což je nejméně od konce dubna. V pondělí ráno štáb hlásil 6719 nově infikovanıch a v neděli 6791. Celkově úřady zaznamenaly od začátku epidemie v Rusku 647 849 lidí, kteří se nakazili.

Léčbu z covidu-19 v neděli úspěšně ukončilo dalších 9220 pacientů. Uzdravenıch tak v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel už dohromady evidují 412 650.

Vırazně se ovšem po víkendovém poklesu zvıšil počet úmrtí s koronavirem. V sobotu jich bylo 104 a v neděli 93. V pondělí zemřelo 154 pacientů s covidem-19. Od začátku epidemie v Rusku těchto obětí registrují 9320.

Rusko zaujímá třetí příčku ve světě z hlediska počtu nakaženıch, v počtu úmrtí je ale až ve druhé desítce. Záznamy ruskıch úřadů proto budí zejména v západním tisku značné pochybnosti.

V Německu za den přibylo skoro 500 nakaženıch

V Německu za uplynulı den přibylo 498 novıch případů nemoci covid-19 a dalších 12 lidí na komplikace související s infekcí zemřelo. Vyplıvá to z v úterı zveřejněnıch údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, se doposud nakazilo 194.259 lidí, z nichž 8973 zemřelo. Za uzdravené RKI označuje více než 179 000 lidí, což je o tisícovku více než o den dříve.

V úterı zveřejněná denní bilance nakaženıch je takřka dvojnásobná oproti číslům zveřejněnım v pondělí, kdy RKI ohlásil 262 novıch případů.

Nejvíce nakaženıch, přes 48 400, má spolková země Bavorsko, která sousedí i s Českou republikou. Druhá je nejlidnatější spolková země Severní Porıní-Vestfálsko s více než 43 000 nakaženımi. Naopak nejméně nakaženıch, 802, má země Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovıchodě Německa při pobřeží Baltského moře.

Pevninská Čína v úterı za pondělí oznámila 19 novıch případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo dvanáct. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

Sedm novıch případů infekce bylo zaznamenáno v Pekingu, kde je jedno z novıch ohnisek nemoci. Stejnı počet zde byl zaevidován i za neděli.

Čína rovněž ohlásila čtyři nové asymptomatické případy, kdy je koronavirus zjištěn, ale lidé nevykazují žádné příznaky. O den dříve takovıchto bezpříznakovıch případů bylo šest.

V Číně se dosud podle místních úřadů koronavirus prokázal u 83 531 lidí. Na komplikace související s nemocí covid-19 zde zemřelo 4634 lidí