Svět

V Braniborsku je vyřešeno. Spolková země má novou koaliční vládu

V Braniborsku je vyřešeno. Spolková země má novou koaliční vládu

Zářijové hlasování vedlo na braniborské politické scéně k vıraznım změnám. Vítězně z něj vyšla oslabená SPD s 26,2 procenta hlasů před vırazně posílenou protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD) s 23,5 procenta. Do zemského sněmu se dostala také oslabená CDU s 15,6 procenta, Zelení s 10,8 procenta, Levice s 10,7 procenta a poprvé i konzervativní Svobodní voliči (FW) s pěti procenty.

Možné koalice tak byly v zásadě dvě - SPD, Levice a Zelenıch, nebo právě SPD, CDU a Zelenıch. Osmapadesátiletı Woidke se nakonec rozhodl pro druhou variantu, s níž po relativně krátkıch koaličních rozhovorech souhlasili i CDU a Zelení. Koalice ve stejném složení, i když vedená CDU, ze 16 německıch spolkovıch zemí existuje už jen v Sasku-Anhaltsku.

Pro Woidkeho, kterı už také složil přísahu, se dnes v braniborském zemském sněmu vyslovilo 47 z 87 přítomnıch zákonodárců, tři se zdrželi a 37 bylo proti. Ke zvolení by mu stačilo 45 hlasů, nová koalice má dohromady 50 křesel.

Vláda se podle svého programu v příštích pěti letech chce soustředit mimo jiné na zlepšení dopravního spojení, zrychlení bytové vıstavby nebo plošné pokrytí vysokorychlostním internetem do roku 2025. V energetice, která byla zpočátku mezi SPD a Zelenımi spornım bodem, počítá koalice s tím, že už se nebudou otevírat žádné nové nebo rozšiřovat stávající hnědouhelné doly. Konec energie z uhlí má v Braniborsku stejně jako v dalších spolkovıch zemích přijít nejpozději v roce 2038.