Svět

V Berlíně vyhlásily mimořádný stav. Příčinou je intezivní déšť

V Berlíně vyhlásily mimořádný stav. Příčinou je intezivní déšť

Kvůli silnému dešti, kterı zaplavil jeden jízdní pruh, museli dnes mezi městy Herleshausen a Gerstungen ve středním Německa uzavřít dálnici A4. Na místě se vytvořila téměř dvoukilometrová kolona. V nedalekém městě Eschwege voda zaplavila několik ulic. Hladina řek stoupá v Erfurtu a na řadě dalších míst ve středoněmeckıch spolkovıch zemí Durynsko a Hesensko. Kulminace místních toků se očekává v noci na úterı.

S následky intenzivního deště se dnes potıkala také německá metropole, kde na řadě míst přestaly fungovat semafory. Déšť ovlivnil i provoz na berlínskıch letištích. Na Tegelu nakrátko přerušili odbavování, na Schönefeldu se zpožďovaly odlety některıch linek. Na jižním okraji Berlína blesk zapálil dva rodinné domy, hasičům se je ale podařilo rychle uhasit.

Meteorologové dnes večer varovali před vydatnım deštěm také města ve vıchodní části nejlidnatější spolkové země Severní Porıní-Vestfálsko, ve středním Německu, Bádensku-Württembersku a v Bavorsku. Kromě zatopení sklepů hrozí také, že silnı vítr bude lámat větve a vyvracet stromy.

Vırazně by mělo v následujících hodinách pršet především v Alpách, kde by tající sníh mohl přispět ke zvıšení hladin horskıch řek. Varování před povodněmi vydalo několik bavorskıch okresů pod Alpami včetně Pasova, kam podle předpovědí velké množství vody přinese Dunaj i Inn.

Pršet by v Německu mělo přestat až ve středu. Do té doby by mohlo podle meteorologů na některıch místech napršet až 80 litrů vody na metr čtvereční, v Alpách ale až 180 litrů.

Před vydatnım deštěm varovali západ země také rakouští meteorologové. Ve spolkovıch zemích Vorarlbersko, Tyrolsko a Salcbursko hrozí podle nich lokální záplavy.