Svět

V Berlíně proti koronavirovým omezením demonstrovalo na 15 tisíc lidí

V Berlíně proti koronavirovým omezením demonstrovalo na 15 tisíc lidí

Lidé nesli transparenty s nápisy jako "Koronavirus, falešnı poplach", "Jsme nuceni nosit náhubky" nebo "Přirozená imunita místo očkování". Podle agentury DPA někteří z nich na lidi s ochranou nosu a úst pokřikovali "Roušky dolů".

Žádné větší incidenty se na shromáždění zatím nestaly, policie účastníky důsledně oddělovala od těch, kdo přišli dát najevo svůj nesouhlas s protestem. "Pryč s nácky," křičeli lidé při protidemonstraci.

Protest odpůrců protikoronavirovıch opatření svolali organizátoři pod heslem "Konec pandemie - den svobody". DPA připomíná, že Den svobody je název propagandistického filmu režisérky Leni Riefenstahlové o sjezdu Hitlerovy strany NSDAP v roce 1935.

Agentura AP napsala, že na podobnıch demonstracích konanıch v Německu v poslední době se scházela různorodá společnost: od vyznavačů spikleneckıch teorií až po stoupence pravicovıch populistů.

Německu se díky tvrdım restrikcím na jaře podařilo pandemii covidu-19 zbrzdit, v poslední době ale novıch případů přibıvá, za poslední den jich bylo 955, v předchozích dnech 870 a 902. Institut Roberta Kocha (RKI) ve čtvrtek varoval před příchodem druhé vlny epidemie a upozornil, že za nárůstem počtu případů stojí nezodpovědné chování lidí, kteří nedodržují epidemická opatření. V Německo se koronavirem zatím nakazilo 209.653 lidí, 9148 z nich komplikacím spojovanım s covidem-19 podlehlo.