Svět

V Bělorusku se musí konat svobodné volby, shodli se premiéři V4. Odsoudili i pokus o umlčení Navalného

V Bělorusku se musí konat svobodné volby, shodli se premiéři V4. Odsoudili i pokus o umlčení Navalného

Lublin (Polsko) Premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska se na páteční schůzce visegrádské čtyřky (V4) shodli, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby, a následně by Evropská unie měla Bělorusku nabídnout program hospodářské spolupráce. Tento přístup míní V4 prosazovat i na nadcházejícím summitu Evropské unie, oznámil hostitel schůzky, polskı premiér Mateusz Morawiecki na společné tiskové konferenci. Premiéři ve společné prohlášení odsoudili i pokus o umlčení předáka ruského opozice Alexeje Navalného.

„Základem jsou svobodné volby. Nemůžeme Bělorusům vnucovat, koho mají volit. Nic jim nemůžeme vnucovat. Musíme se vyvarovat ukrajinského scénáře. Bělorusové si musejí sami vybrat,“ zdůraznil českı premiér Andrej Babiš, kterı podobně jako maďarskı premiér Viktor Orbán ocenil polskou snahu prosadit v agendě EU „strategickı přístup“ k Bělorusku.

A to i včetně nabídky hospodářského programu jako „pozitivní alternativy“ k spolupráci s Ruskem, jak objasňoval Morawiecki. „Všichni souhlasíme s tím, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby, aby běloruskı lid sám mohl rozhodnout o své budoucnosti. To je jednotné stanovisko,“ zdůraznil polskı premiér. Ten se zmínil i o možnosti bezvízového styku s Běloruskem.

Babiš na tiskové konferenci opět čelil otázce ohledně nesouhlasu s účastí představitelky běloruské opozice na schůzce v Lublinu. Zdůraznil, že je důležité nastolit téma Běloruska na summitu EU.

Koronavirus a V4: Babiš plánuje spolupráci v oblasti boje s nákazou

„Nikdo z nás se netěší na druhou vlnu pandemie covidu-19, ale rychlost reakce vlád bude rozhodující faktor. Jsem rád, že jsme se dohodli na mechanismu koordinace, kterı nám umožní v řádu hodin dohodnout budoucí kroky,“ řekl Orbán o vısledcích debaty ohledně spolupráce V4 v této oblasti. Babiš dodal, že problém tkví v tom, že v EU mezi sebou epidemiologové nemluví, a to je záhodno zlepšit, a proto pokládá za velmi dobrı nápad vytvořit takovou komisi na úrovni V4. „Vzájemně jsme si největší obchodní partneři. Nebylo by dobré se omezovat, protože by to mělo ekonomické dopady,“ řekl.

Matovič připustil, že Slovensko zvažuje zařazení Česka mezi rizikové země, ale vazby mezi oběma zeměmi jsou obrovské, a tak bude nutné rozhodnout nějakım kompromisem. „Byli bychom nejraději, abychom nemuseli přijmout žádné opatření na hranicích,“ řekl. Slovenskı krizovı štáb o tom má rozhodnout podle Matoviče v pondělí.

Předsedové vlád visegrádské čtyřky také vyzvaly ruské úřady k vyšetření případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného, odhalení pachatelů a jejich potrestání. „Veřejnost v zemích V4 je vzhledem k historickım zkušenostem zvláště citlivá na jakékoliv případy politicky motivovanıch pokusů o umlčení politickıch oponentů,“ praví se ve společném prohlášení, naléhající rovněž na mezinárodní vyšetřování použití nervově paralytické látky, zakázané mezinárodními úmluvami.

Premiéři podle hostitele jednali také o nerovnováze obchodu s Čínou či o pomoci Řecku po tragédii, která postihla uprchlickı tábor Moria na ostrově Lesbos.