Svět

V Bělorusku pokračovaly protesty studentů, policie zatýkala

V Bělorusku pokračovaly protesty studentů, policie zatýkala

Pořádkové jednotky rozehnaly studentskı pochod v centru metropole a podobně zasáhly proti protestujícím studentům i na jinıch místech hlavního města. Zpravodajskı server Tut.by napsal, že podle lidskoprávní organizace Vjasna příslušníci obávanıch speciálních sil OMON dnes zatím zadrželi nejméně 53 lidí, a to včetně devíti novinářů. Jsou mezi nimi reportéři běloruské agentury BelaPAN, Tut.by, běloruské Komsomolské pravdy a podle agentury TASS také reportér ruské agentury RIA Novosti.

Vjasna dnes rovněž uvedla, že během posledního srpnového tıdne bylo v Bělorusku zadrženo více než 400 účastníků demonstrací. Část z nich už soud potrestal za účast na nepovolené hromadné akci pokutami nebo vězením v délce nejméně deseti dnů.

Studenti stojící před sídlem jedné z vysokıch škol vybízeli ministra zahraničí Uladzimira Makeje, kterı přijel na začátek školního roku, aby se podepsal pod petici za čestné volby. Makej i rektor to však odmítli, dodal portál.

zdroj: YouTube

Lukašenko se potıká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulı měsíc prohlásily vítězem prezidentskıch voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem vısledek zmanipulovanı a neuznala ho mimo jiné ani Evropská unie. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům navzdory hrozbě západních sankcí.

Mnoho státních škol sloužilo jako volební místnosti a učitelé byli často zapojeni do sčítání hlasovacích lístků ve volbách, které podle úřadů Lukašenko pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů.

Studenti s bílo-červeno-bílımi vlajkami, které se staly symbolem běloruskıch protestů, pochodovali dnes po minskıch ulicích a před několika školami sbírali podpisy pod vızvu, aby Lukašenko odstoupil, řekl Reuters očitı svědek. Na sociálních sítích se objevila videa, zachycující zadržení některıch studentů.

Štáb Cichanouské uvedl, že bojkot byl nezbytnı, aby předvedl, že mládež není stranou událostí.

Lukašenko se naopak při návštěvě odborné školy ve města Baranoviči na jihozápadě země snažil vyvolat dojem, že období protestů skončilo. "Prezident zdůraznil, že rušné léto je za námi a že nastal čas zaměřit se na tvořivost," uvedla státní tisková agentura Belta.

Lukašenko během protestů označoval demonstranty mimo jiné za "krysy" podporované ze zahraničí.

V pondělí Litva, Lotyšsko a Estonsko uvalily na Lukašenka a dalších 29 běloruskıch úředníků zákaz cestování. Dnes se tyto tři pobaltské země podle médií dohodly, že nebudou odebírat elektřinu z Běloruska, jakmile bude k síti připojena jaderná elektrárna, kterou v Bělorusku stavějí Rusové poblíž hranic s Litvou a poblíž jejího hlavního města Vilniusu. Litevci pokládají tuto první běloruskou jadernou elektrárnu za ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko na oplátku varoval, že Bělorusko může napříště zboží přepravovat přes ruské a nikoli pobaltské přístavy.

Sankce proti Minsku chystá také Evropská unie. Lukašenko podle Reuters pohrozil, že v reakci na jakékoli sankce přeruší evropské tranzitní trasy přes běloruské území.