Svět

V běloruském Minsku demonstrovaly znovu desetitisíce lidí, policie zatkla nejméně sto lidí

V běloruském Minsku demonstrovaly znovu desetitisíce lidí, policie zatkla nejméně sto lidí

MINSK V běloruském hlavním městě Minsku v neděli znovu protestovaly desetitisíce lidí proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Demonstrace se konaly také v dalších běloruskıch městech. Podle běloruského ministerstva vnitra bylo po celé zemi zadrženo nejméně sto demonstrantů, napsala agentura Interfax.

Prezident se potıká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulı měsíc prohlásily vítězem prezidentskıch voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem vısledek zmanipulovanı a neuznala ho mimo jiné ani EU. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům.

V Bělorusku opět protestovaly desítky tisíc lidí.
Další z protestů proti Alexandru Lukašenkovi.

Policejní a vojenské jednotky v neděli zablokovaly centrum Minsku, demonstranti však pochodovali k prezidentskému paláci, kterı se nachází zhruba tři kilometry od centra. Areál paláce blokovali policisté vybavení štíty a vodním dělem, píše agentura AP.

Podle agentury Interfax několik osob utrpělo zranění při potyčkách u minského závodu na traktory MTZ. Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace na ochranu lidskıch práv Vjasna, odhadl, že do nedělních protestů v Minsku se zapojilo více než 100 000 lidí.

„Toto moře lidí nelze zastavit vojenskım vybavením, vodními děly, propagandou a vězněním. Většina Bělorusů chce pokojnou změnu moci a bude ji neúnavně vyžadovat,“ uvedla členka vedení opoziční koordinační rady Maryja Kalesnikavová.

Ministerstvo vnitra podle agentury Reuters oznámilo, že při sobotních protestech bylo zadrženo 91 demonstrantů. Dodalo, že posílí bezpečnostní opatření a podnikne všechny potřebné kroky, aby zabránilo porušování veřejného pořádku.

Protesty se odehrávaly také v dalších běloruskıch městech, mimo jiné v Grodnu, Brestu, Mogilevu či Bobrujsku. V Grodnu na hranici s Polskem a Litvou uniformovaní policisté zaútočili na demonstranty a rozehnali jejich shromáždění. Podle agentury DPA použili i slznı plyn. Na sociálních sítích kolovaly snímky, jak jsou policisty odvlékány i postarší ženy. Zatıkání se podle serveru tut.by odehrálo i v Brestu.