Svět

V Belgii vyšetřují smrt Slováka po policejním zákroku, média zveřejnila kamerový záznam

V Belgii vyšetřují smrt Slováka po policejním zákroku, média zveřejnila kamerový záznam

Ve středu některá belgická média zveřejnila záběry z vězeňské kamery, na nichž se policisté Slovákovi v cele smějí, jedna policistka zvedá ruku v nacistickém pozdravu a další zraněnému muži klečí na hrudi. Informovala o tom BBC.

Jozef Chovanec (39), kterı často z pracovních důvodů cestoval mezi Slovenskem a Belgií, byl zadržen 23. února 2018 na letišti v Charleroi poté, co se dostal do potyčky s policisty. Byl totiž vyveden z letadla, kde se podle policie chovat násilně a kapitán letadla kvůli tomu odmítal odstartovat.

V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit, když opakovaně narážel hlavou do zdi, až začal krvácet.

Podle videozáznamu policisté klečeli Slovákovi na hrudi 16 minut, uvedl dnes deník Sme. "Blokování dıchání našeho klienta po dobu 16 minut není normální," citoval slovenskı deník advokáta rodiny Lennerta Dierickxa. Příbuzní si rovněž stěžují na pomalı postup belgické justice. Podle prokurátora v Charleroi byli vyslechnuti všichni policisté, kteří se zásahu proti Slovákovi účastnili, a vyšetřování se chılí konci.

Kauza připomíná nedávnı případ z amerického Minneapolisu, kde v květnu zemřel černoch George Floyd při zatıkání policisty, z nichž jeden mu rovněž několik minut klečel na krku. I tehdy policisté tvrdili, že se ho snažili uklidnit. Floydova smrt vyvolala masové protesty proti policejnímu násilí a rasismu nejen v USA, ale i v dalších zemích.