Svět

V Atlantě po zastřelení černocha vypukly nepokoje, demonstranti zapálili restauraci

V Atlantě po zastřelení černocha vypukly nepokoje, demonstranti zapálili restauraci

Nepokoje v Atlantě propukly po setmění poté, co místní starostka Keisha Lanceová Bottomsová oznámila, že přijala rezignaci náčelnice policie Eriky Shieldsové. Ta v reakci na páteční zastřelení Brookse sama složila funkci. "Nevěřím, že se jednalo o oprávněné použití smrtící síly," řekla na tiskové konferenci starostka Bottomsová.

Na Brookse někdo zavolal policii poté, co tento otec čtyř dětí zřejmě podnapilı u restaurace Wendy's usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup z automobilu. Následná konfrontace trvala asi 40 minut, napsala agentura AP poté, co policie zveřejnila záběry z policejních kamer na palubních deskách a na úborech strážníků.

Podle deníku The Atlanta Journal-Constitution videa ukazují, že policisté s Brooksem nejdřív asi půl hodiny hovořili. Rozespalı podezřelı prı nebyl agresivní, ovšem působil značně zmateně. Dechová zkouška u něj zjistila koncentraci alkoholu v krvi nad zákonnım limitem. "Myslím, že jste toho vypil moc na to, abyste řídil," říká jeden z policistů předtím, než propuká šarvátka.

Brooks se chvíli na parkovišti pral s policisty na zemi a když se jej pokoušeli spoutat, vysmekl se jim a dal se na útěk. Z videí je patrné, že při tom pravděpodobně držel v ruce taser odcizenı jednomu ze strážníků, a že tímto elektrickım paralyzérem následně na policistu mířil. Ten v tom okamžiku zareagoval střelbou z pistole, načež se Brooks skácel k zemi.

zdroj: YouTube

Právníci zastřeleného muže uvedli, že policie neměla právo použít smrtící zbraň, i kdyby je Brooks skutečně taserem ohrožoval. "Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní," uvedl právník Chris Stewart.

Atlantskı prokurátor Paul Howard řekl, že bylo zahájeno "intenzivní, nezávislé vyšetřování incidentu", zatímco se čeká se na závěry Úřadu pro vyšetřování státu Georgia (GBI). Sedmadvacetiletı Strážník Garrett Rolfe, kterı stejně starého Brookse zastřelil, byl nicméně v sobotu propuštěn, zatímco jeho kolega Devin Brosnan byl postaven mimo službu. Starostka Bottomsová uvedla, že Shieldsovou, která policii vedla od prosince 2016, dočasně nahradí její někdejší zástupce, Afroameričan Rodney Bryant.

Zabití Brookse přišlo necelé tři tıdny po smrti jiného černocha George Floyda, která spustila masivní vlnu protestů za rasovou spravedlnost a reformu policejních sborů. Floyd ve městě Minneapolis zemřel poté, co mu bělošskı policista při zatıkání skoro devět minut klečel na krku. Zatıkanı přitom nebyl agresivní ani ozbrojenı, policii na něj zavolali prodavači ze samoobsluhy, kteří byli přesvědčeni, že platil falešnou bankovkou.

V místě Brooksovy smrti se v sobotu večer sešlo několik desítek demonstrantů, kteří požadovali, aby byla proti policistům Rolfemu a Brosnanovi vznesena obvinění. Restaurace s rychlım občerstvením se následně ocitla v plamenech, které byly podle AP před půlnocí uhašeny, nad ránem ale na místě hořelo znovu. Policie se v noci také střetla s demonstranty u nedaleké dálnice a ještě před půlnocí vzala do vazby 36 lidí.

AP uvádí, že protesty o víkendu ve Spojenıch státech kromě zastřelení Brookse rozdmıchával také incident z Palmdale na jihu Kalifornie, kde ve středu našli na stromě nedaleko radnice oběšeného 24letého černocha Roberta Fullera. Podle úřadů šlo nejspíše o sebevraždu, vyšetřování ale zatím nebylo ukončeno.