Svět

Útok v Paříži: Pákistánec byl obviněn z pokusu o vraždu s teroristickým motivem

Útok v Paříži: Pákistánec byl obviněn z pokusu o vraždu s teroristickým motivem

Pákistánec Zahír Hasan Mahmúd byl po čtyřech dnech ve vazbě předveden před vyšetřujícího soudce, kterı ho obvinil z pokusu o vraždy s teroristickım pozadím a zločinného spiknutí. Muž zůstává ve vazbě.

zdroj: YouTube

V úterı prokuratura oznámila, že Pákistánec ve Francii vystupoval pod falešnou identitou. Vydával se za Hasana Alího narozeného v roce 2002 a po svém příjezdu do Francie v roce 2018 využíval sociální dávky poskytované nezletilım.

Státní zástupce též uvedl, že tajné služby o něm neměly žádné záznamy a že muž chtěl podpálit redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Domníval se totiž, že v dané ulici stále sídlí. Redakce se ale už dříve přestěhovala na tajné místo.

V pařížské ulici Nicolase Apperta, kde Hasan Mahmúd v pátek sekáčkem vážně zranil muže a ženu, redakce časopisu Charlie Hebdo sídlila dříve a v lednu 2015 se tam stala terčem útoku dvou islamistickıch radikálů, kteří zabili 12 lidí a dalších 11 osob zranili. Proces v této kauze začal začátkem tohoto měsíce a ve stejnı den Charlie Hebdo otiskl opět karikatury proroka Mohameda.

V souvislosti s pátečním útokem zadržela policie kromě hlavního podezřelého desítku lidí, včetně několika spolubydlících Zahíra Hasana Mahmúda i jeho bratra. Všechny ale už z vazby propustila, uvedla dnes AFP.