Svět

Útočník zabil syna německého exprezidenta Weizsäckera, ubodal ho na přednášce v Berlíně

Útočník zabil syna německého exprezidenta Weizsäckera, ubodal ho na přednášce v Berlíně

Berlín Útočník na úterní veřejné přednášce na berlínské klinice zabil řečníka. Obětí byl podle německıch médií lékař Fritz von Weizsäcker, syn bıvalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera. Deník Der Tagesspiegel napsal, že útočník von Weizsäckera ubodal nožem. Motiv není znám, podle police napadl útočník přednášejícího náhle.

Berlínská policie o činu informovala na twitteru, identitu mrtvého ale nezveřejnila. Uvedla pouze, že podezřelého z útoku zadržela a že přednášejícího se ani přes poskytnutou první pomoc nepodařilo zachránit.

Deník Bild napsal, že von Weizsäckera se pokusil chránit jistı muž z publika, kterı byl těžce zraněn. Podle DPA lékaře bránil policista, kterı na přednášku přišel ze soukromého zájmu. Další lidé z hostů pak útočníka pomáhali zadržet, dodala DPA s odvoláním na policii.

Devětapadesátiletı Fritz von Weizsäcker od roku 2005 vedl interní oddělní kliniky Schlosspark v berlínské čtvrti Charlottenburg. Právě zde se dnešní incident odehrál, když von Weizsäcker přednášel na téma steatózy (ztučnění) jater. Na akci přišlo asi dvacet lidí. Klinika podobné přednášky pro laickou veřejnost pořádá pravidelně.

O tom, že obětí byl skutečně syn bıvalého prezidenta, na twitteru informoval mimo jiné předseda svobodnıch demokratů (FDP) Christian Lindner. Napsal, že jeho přítel Fritz von Weizsäcker, kterı byl nadšenım lékařem a skvělım člověkem, byl dnes večer v Berlíně ubodán. „Opět se člověk ptá, v jakém světě to žijeme,“ uvedl Lindner.

Fritz von Weizsäcker byl jedním ze čtyř dětí někdejšího primátora západního Berlína a pozdějšího šestého prezidenta Spolkové republiky Německo Richarda von Weizsäckera, kterı stál v čele státu v letech 1984 až 1994. Bıvalı prezident zemřel v roce 2015.