Svět

Útočník na základně Pearl Harbor zastřelil dva lidi, pak obrátil zbraň proti sobě

Útočník na základně Pearl Harbor zastřelil dva lidi, pak obrátil zbraň proti sobě

Honolulu Útočník na americké vojenské základně Pearl Harbor na Havaji zastřelil dva lidi a jednoho dalšího zranil, poté spáchal sebevraždu. Oznámila to v noci na čtvrtek podle agentury Reuters americká armáda. O motivu činu se úřady nezmínily.

„Máme potvrzené dva mrtvé. Jeden člověk je ve stabilním stavu v nemocnici. Mohu rovněž informovat, že na následky střelného zranění, které si očividně sám způsobil, zemřel i střelec. Ten byl předběžně identifikován jako námořník sloužící na USS Columbia,“ citoval Reuters kontradmirála Roberta Chadwicka. USS Columbia je jaderné ponorka tří Los Angeles.

Identitu obětí armáda nezveřejnila, označila je ale za civilisty pracující pro ministerstvo obrany.

Incident se stal ve středu asi ve 14:30 místního času (čtvrtek 01:30 SEČ). Kvůli útoku byla základna uzavřena. Armáda podle portálu Hawaii News Now, kterı se odvolal na mluvčího základny, považuje útok za skončenı a uvedla, že situaci má pod kontrolou.

Místní základnu, kterı se zhruba 13 kilometrů od Honolulu, využívá námořnictvo i letectvo. Útok se odehrál tři dny před vıročím japonského útoku na Pearl Harbor ze 7. prosince 1941. Po tomto činu vstoupily Spojené státy do druhé světové války, když vyhlásily válku Japonsku. Následně nacistické Německo s fašistickou Itálií, které stály po boku Japonska, společně vyhlásily válku USA.