Svět

Ústavní právo ohroženo? Do ulic Richmondu vyrazily tisíce zastánců zbraní

Ústavní právo ohroženo? Do ulic Richmondu vyrazily tisíce zastánců zbraní

Podle policejního mluvčího nikdo nebyl zraněn a zadržena byla jen jedna žena, která si i přes upozornění policie odmítla sundat šátek, kterı jí zakrıval tvář. Informovala o tom agentura Reuters.

Důvodem demonstrace aktivistů hájících právo nosit zbraně je rozhodnutí místního demokraty ovládaného zákonodárného sboru. Ten odsouhlasil několik opatření k omezení nákupu zbraní. Podle tří dosud schválenıch právních předpisů je povolen nákup jen jedné krátké střelné zbraně měsíčně, vyžadovány jsou prověrky minulosti kupujícího při koupi jakékoli střelné zbraně a místní správy mohou vydat zákaz nosit zbraně do parků a veřejnıch budov.

zdroj: YouTube

Demokraté v tomto americkém státě tradičně se hlásícím ke zbraním získali většinu v obou komorách zákonodárného sboru v loňskıch listopadovıch volbách. Poté, co se letos ujali funkcí, začali se zbraňovımi omezeními, což zastánce volného přístupu ke zbraním rozhněvalo.

Tisíce demonstrantů, mezi kterımi byli většinou běloši a muži, se v centru města shromáždily navzdory chladnému počasí. Mnoho protestujících bylo v maskáčovém oblečení a někteří mávali vlajkami se vzkazy vyjadřujícími podporu prezidentu Donaldu Trumpovi, popsala agentura AP. "Jestliže nezastavíme to, co se tady děje, rozšíří se to i do dalších států," uvedla jedna z účastnic protestu Teri Horneová, která na protest dorazila z Texasu ozbrojena revolverem značky Smith & Wesson a ještě pistolí.

Trump příznivce zbraní již v sobotu podpořil, kdy na twitteru napsal, že druhı ústavní dodatek, kterı Američanům právo na držení zbraní garantuje, je ve Virginii v ohrožení. "Tohle se stane, když budete volit demokraty. Vezmou vám zbraně," uvedl Trump. Dnes svou podporu zopakoval. "Nikdy nedopustím, aby druhı dodatek přestal bıt chráněnı, ani trochu!" napsal americkı prezident na twitteru.

Virginské úřady se obávaly, že akce, na které pořadatelé očekávali až 50.000 lidí, by mohla přerůst v násilnosti. Účast totiž přislíbili i krajně pravicoví radikálové a milicionářské spolky, proti kterım svolali protidemonstrace antifašistické a levicové organizace.

Největší obavy měli místní představitelé z toho, že se mohou opakovat násilnosti, které se odehrály v srpnu 2017 v Charlottesville rovněž ve Virginii. Tehdy procházely centrem města stovky bělošskıch rasistů a neonacistů a provolávaly rasistická hesla, mnozí z účastníků hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly. Demonstrace byly oficiálně svolány na protest proti odstraňování konfederačních symbolů. Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům.

Nejtragičtější okamžik nastal, když se jeden z bělošskıch extremistů James Alex Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a tři desítky dalších lidí zranil.