Svět

USA znají místo v Íránu, odkud startovaly útočící drony. Zaútočily nečekaně ze severu

USA znají místo v Íránu, odkud startovaly útočící drony. Zaútočily nečekaně ze severu

Washington Spojené státy našly přesné místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti saúdskoarabskım ropnım zařízením. Oznámila to v úterı americká televize CBS s odvoláním na informované vládní úředníky. Víc než dvacet bezpilotních aparátů s křídlatımi raketami startovalo z míst v jižním Íránu na severním konci Perského zálivu, uvedla televize.

K odpovědnosti za útok na ropná zařízení se přihlásili jemenští povstalců z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce.

Podle zdrojů CBS byla saúdskoarabská protivzdušná obrana v posledních měsících zaměřena na jih, aby odvrátila případnı útok Húsíů. Proti dronům mířícím na Saúdskou Arábii ze severu byla ale obrana bezmocná. Jedna z vypálenıch raket protnula kuvajtskı vzdušnı prostor. USA spolupracují s řadou zemí, aby mohly dostupná data analyzovat, uvedla CBS.

Americkı tım na místě zásahu identifikoval konkrétní typy dronů a křídlatıch raket. Jejich zbytky jsou uskladněny v zařízení nedaleko Rijádu, kde američtí experti provedou „velmi přesvědčivé forenzní šetření“, jež dokáže íránskou odpovědnost za „koordinovanı útok“ na Saúdskou Arábii. Důkazem mají bıt i rekonstrukce radarovıch dat, která mají dokumentovat letovou dráhu útočících aparátů, oznámila CBS.