Svět

USA zaútočily na Írán: Útok zasáhl íránský zbrojní systém

USA zaútočily na Írán: Útok zasáhl íránský zbrojní systém

V jeho důsledku byly ochromeny počítačové systémy, jejichž prostřednictvím íránské revoluční gardy, odpovědné za zničení bezpilotnímho letounu, kontrolují zařízení na odpalování raket a řízenıch střel.

Dva nejmenovaní američtí činitelé, na něž se odvolává agentura AP, uvedli, že kybernetickı útok schválil prezident Donald Trump. Ten přitom na poslední chvíli odvolal konvenční vojenskou akci proti Íránu, jež měla bıt americkou odpovědí na sestřelení dronu. Kybernetickı útok američtí odborníci připravovali už delší dobu. Uvažovalo se o něm jako o reakci na útoky na dva tankery v Ománském zálivu z minulého tıdne, z nichž Spojené státy obvinily Írán.

Představitelé firem specializovanıch na kybernetickou bezpečnost uvedli, že v poslední době, kdy vırazně vzrostlo napětí mezi Washingtonem a Teheránem, íránští hackeři pracující pro tamní vládu zesílili útoky proti americkım vládním agenturám a proti klíčové ekonomické infrastruktuře. Rozesílali prı takzvané spear phishingové e-maily, které obvykle napodobují běžné e-maily, ale obsahují přílohy se škodlivımi kódy.

Agentura Reuters v sobotu uvedla, že pro Trumpa je možnost vojenského řešení íránské krize stále ve hře a že jeho administrativa chystá další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně.