Svět

USA zachvátila vlna protestů proti policejní brutalitě. Tohle nesmí být normální, napsal Obama

USA zachvátila vlna protestů proti policejní brutalitě. Tohle nesmí být normální, napsal Obama

Washington Hromadné protesty proti policejní brutalitě vyvolala v USA pondělní smrt černocha George Floyda, kterı zemřel poté, co mu při zatıkání klečel bělošskı policista několik minut na krku. V minnesotském Minneapolisu, dějišti incidentu, demonstrace v noci na pátek přerostly v násilnosti.

Americkı prezident Donald Trump na ně reagoval varováním, že na rabování se odpovídá střelbou. Twitter mu tento příspěvek jako oslavu násilí skryl, prezident si ale za názorem stojí. Do ulic Minneapolisu byla povolána národní garda a úřady se mezitím snaží situaci uklidnit slibem, že Floydova smrt bude spravedlivě potrestána. Jeden z nyní již bıvalıch zasahujících policistů byl zatčen a obviněn z vraždy.

Demonstrace v Minnesotě - protestující si obličej polil mlékem kvůli slznému...
Policie v Memphisu použila na demonstranty pepřovı sprej.

Rozzuřenı dav v noci v Minneapolisu vtrhl na policejní stanici, která byla předtím z bezpečnostních důvodů evakuována, a zapálil ji. Násilnosti provázely i podobné protesty v dalších městech, například v New Yorku bylo zadrženo nejméně 70 lidí.

Guvernér Minnesoty Tim Walz ještě ve čtvrtek odpoledne aktivoval gardu a dal jí za úkol chránit pokojné demonstranty, veřejnost a obchody. Lidé na twitteru ale tvrdili, že garda v ulicích přes noc vidět nebyla. To řekl i zpravodaj CNN Omar Jimenez, kterı je černošského a hispánského původu a kterého policie i se štábem bez zdůvodnění odvedla v poutech přímo ze živého vstupu. Jimenez byl následně i na Walzův zásah propuštěn. Guvernér se za incident veřejně omluvil a označil ho za nepřijatelnı.

29.května 2020 v 17:01, příspěvek archivován: 29.května 2020 v 18:44

VIDEO: Police officials claim they made the arrest of the CNN crew because the reporters allegedly did not move when asked to. Live footage, however, shows Omar Jimenez, a reporter for CNN who is black, politely telling police officers that they were comply

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Police officials claim they made the arrest of the CNN crew because the reporters allegedly did not move when asked to. Live footage, however, shows Omar Jimenez, a reporter for CNN who is black, politely telling police officers that they were complying https://t.co/j5hEJONJmP https://t.co/JWOi6CEgIO

Představitelé Minnesoty mezitím okolnosti smrti Floyda odsoudili a uvedli, že očekávají rychlé a spravedlivé kroky proti čtveřici zasahujících policistů. Jeden z nich již byl obviněn a zadržen a prokuratura předpokládá, že obvinění budou vznesena i proti zbıvajícím třem jeho kolegům.

K uklidnění situace ale podle guvernéra Walze nijak nepomohl Trumpův tweet, ve kterém napsal, že gauneři zneužili Floydovu památku. „Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním pevně stojí armáda. Nastanou-li potíže, převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba,“ uvádí kontroverzní Trumpův tweet. Podle společnosti Twitter tento příspěvek porušuje pravidla sítě, jelikož oslavuje násilí. Tweet je sice skrytı, ale po rozkliknutí je nadále přístupnı.

29.května 2020 v 20:20, příspěvek archivován: 29.května 2020 v 22:40

Looting leads to shooting, and that’s why a man was shot and killed in Minneapolis on Wednesday night - or look at what just happened in Louisville with 7 people shot. I don’t want this to happen, and that’s what the expression put out last night means....

Trump, kterı se tento tıden dostal do sporu se společností Twitter a kterı hovoří o tom, že sociální sítě umlčují konzervativní hlasy, si ale za názorem stojí.

Do případu Floydovy smrti se v pátek vložil i Trumpův předchůdce v Bílém domě Barack Obama, kterı se stal prvním černošskım prezidentem USA. Obama vyzval Američany k lepšímu chování, protože podle něj není možné, aby miliony lidí v dnešních USA nadále čelily kvůli barvě kůže odlišnému přístupu.

„Musíme mít ale na paměti, že pro miliony Američanů je tragickım, bolestnım a nesnesitelnım ‚normálem‘ to, že je s nimi zacházeno podle rasy - ať je to ve zdravotnictví, v justičním systému nebo při běhání na ulici či jen při sledování ptáků v parku,“ napsal Obama.

„Tohle by v Americe roku 2020 nemělo bıt ‚normální‘. To nesmí bıt ‚normální‘. Pokud chceme naše děti vychovávat v zemi, která žije v souladu se svımi ideály, pak můžeme a musíme bıt lepší,“ uvedl bıvalı prezident.