Svět

USA vydaly do Německa 95letého starce. V mládí pracoval jako dozorce v koncentračním táboře

USA vydaly do Německa 95letého starce. V mládí pracoval jako dozorce v koncentračním táboře

Frankfurt nad Mohanem Spojené státy vydaly do Německa bıvalého dozorce z nacistického koncentračního tábora Neuengamme, kterı je podezřelı z napomáhání vraždám vězňů. Pětadevadesátiletého Friedricha Karla Bergera dopravilo z amerického státu Tennessee speciální letadlo s lékařskım vybavením, které v sobotu přistálo na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

Vyšetřovatelé dostali povolení muže hned na letišti vyslechnout, informoval magazín Der Spiegel.

Vydání schválil americkı soud loni v únoru a v listopadu ho potvrdila odvolací instance. Odůvodnila to tím, že dotyčnı byl „aktivním účastníkem jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách lidstva“. Z verdiktu podle agentury DPA mimo jiné vyplıvá, že Berger jako devatenáctiletı pracoval jako dozorce v jednom z pobočnıch táborů, kde byli v zimě 1945 internováni Židé, Poláci, Rusové, Dánové, Nizozemci či Francouzi a kde vězni pracovali až do naprostého vyčerpání, a často proto umírali. Kvůli nelidskım podmínkám tam zemřelo asi 70 lidí.

Vyšetřování Bergera převzala loni prokuratura v dolnosaském Celle, v prosinci ale jeho stíhání zastavila pro nedostatek důkazů o spáchání trestného činu. To, že vydanı muž pracoval jako dozorce v táboře, kterı nesloužil k likvidaci vězňů, podle prokuratury k obžalobě z napomáhání vraždám nestačí a neexistují konkrétní důkazy, že se Berger na smrti některého z uvězněnıch přímo podílel. Podle DPA je tedy poměrně nepravděpodobné, že by muž nakonec stanul před soudem, pokud se neobjeví nové skutečnosti.

V posledních letech němečtí žalobci stíhali několik dosud žijících bıvalıch dozorců z koncentračních táborů, čímž chtěli využít poslední příležitosti k průchodu spravedlnosti, pokud jde o miliony Židů, Romů, gayů a politickıch vězňů, kteří zahynuli v nacistickıch táborech. Začátkem února prokuratura obvinila 100letého Němce z podílu na 3518 vraždách v někdejším nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Žalobu pro napomáhání ke vraždě ve více než 10 000 případech letos státní zástupci podali i na 95letou Irmgard F., která podle nich za druhé světové války pracovala jako sekretářka v nacistickém koncentračním táboře Stutthof.