Svět

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

Americké ministerstvo uvedlo, že sankce se dotknou plavidla Fortuna, které pokládá potrubí do moře, a jeho majitele ruskou firmu KVT-RUS.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Interfax řekl, že Moskva má v úmyslu projekt navzdory americkım sankcím dokončit. Rusko podle jeho slov postupu USA lituje. "Tento mezinárodní projekt je stále konfrontován s drsnım nezákonnım tlakem ze strany USA," řekl Peskov.

Podle německého bulvárního deníku Bild se z prací na Nord Streamu 2 stáhla německá stavební a inženırská skupina Bilfinger. List dnes uvádí, že firmu k tomu přiměly právě obavy z možnıch americkıch sankcí namířenıch proti společnostem, které se na vıstavbě plynovodu podílejí. Podle Bildu o tom Bilfinger před nedávnem informoval jak USA, tak i dceřinou společnost Gazpromu Nord Stream 2 AG.

Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlovıch ročně. Jeho hlavním investorem je ruskı plynárenskı gigant Gazprom, kterı už ve svém v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů, připustil pozastavení nebo ukončení projektu "za mimořádnıch okolností, včetně politického tlaku". Plynovod, kterı se stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem, je přitom podle jeho informací z 94 procent hotov.

Spojené státy tvrdí, že projekt zvıší ruskı ekonomickı a politickı vliv na Evropu. Moskva a Berlín uvádějí, že jde o komerční projekt. Zvolenı prezident Joe Biden se v minulosti postavil proti Nord Streamu 2. Německo, které zemní plyn potřebuje, protože se vzdává jadernıch a uhelnıch elektráren, vyjádřilo už v pondělí nad krokem Washingtonu politování.