Svět

USA sjednaly s Tureckem příměří, protože nevěřily, že napadení Kurdové oblast udrží, tvrdí diplomat

USA sjednaly s Tureckem příměří, protože nevěřily, že napadení Kurdové oblast udrží, tvrdí diplomat

WASHINGTON U pohraničního města Rás al-Ajn na severu Sırie byla v pátek dopoledne slyšet střelba a ostřelování. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že ve vesnici Báb al-Chajr, kde Kurdové stále vzdorují turecké ofenzivě v pátek přišlo o život nejméně pět civilistů. Turecko ve čtvrtek po jednání s americkou delegací přistoupilo na pětidenní přerušení ofenzivy na severovıchodě Sırie, aby se z oblasti mohly stáhnout milice syrskıch Kurdů. Mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF ale Turecko obvinil z porušení klidu zbraní, což Ankara odmítla.

Zvuk kulometů v pátek podle Reuters vycházel z tureckého příhraničního města Ceylanpinar. Nad částí Rás al-Ajnu se mezitím vznášel hustı dım. „Navzdory dohodě o ukončení bojů, (Turecko) nadále podniká nálety a ostřeluje pozice (kurdskıch) bojovníků a civilní objekty,“ uvedl mluvčí SDF Mustafa Bali. Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek naopak podle agentury Reuters řekl, že dohoda o příměří platí a na severovıchodě Sırie se nebojuje. Doplnil, že turečtí a američtí činitelé budou v nepřetržitém kontaktu, aby dohlíželi na plnění dohody.

Americkı viceprezident Mike Pence ve čtvrtek po setkání s Erdoganem oznámil, že bylo v oblasti dohodnuto příměří a turecká strana svou operaci přeruší na 120 hodin. Americkı prezident Donald Trump následně uvedl, že klid zbraní zachrání miliony životů.

Pokud bude dohoda o příměří dodržena, bude to pro Turecko podle Reuters znamenat, že se mu fakticky vyplnil cíl operace, kterou v severní Sırii zahájilo 9. října poté, co Trump oznámil, že budou američtí vojáci z regionu staženi. Spojené státy ve čtvrteční dohodě o klidu zbraní souhlasily s tím, že Turecko bude mít pod kontrolou bezpečnostní zónu širokou 32 kilometrů, vedoucí vıchodně od řeky Eufrat až k hranici s Irákem.

Viceprezident Mike Pence.
Erdogan je nejprve odmítl přijmout, ale pak rozhodnutí změnil. USA chtějí, aby...

Někdejší spojenci USA- syrské kurdské milice- se z oblasti musí podle dohody stáhnout. Zda budou klid zbraní kurdské milice dodržovat a přenechají kontrolu nad rozsáhlım územím Turecku, ale podle Reuters stále není jasné.

Ankara od počátku tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckıch hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrskıch uprchlíků. Boje minulıch dní vyhnaly z domovů desetitisíce lidí.

SOHR, která vede vlastní bilanci obětí, ve čtvrtek uvedla, že od 9. října přišlo v bojích o život 72 civilistů, na straně arabsko-kurdskıch SDF je 203 mrtvıch bojovníků, proturecké syrské milice ztratily 171 členů.

Prezident Trump na setkání se svımi příznivci ve velké aréně v texaském Dallasu ve čtvrtek večer místního času přirovnal boje mezi syrskımi Kurdy a Tureckem k dětské potyčce, informoval americkı list The Washington Post. „Jako dvě děti v ohrádce, musíte je nechat se poprat, než je odtrhnete,“ řekl Trump. O ofenzivě pak prohlásil: „Bylo to docela surové... Bylo to zlé... Není legrace, když všude kolem létají kulky“. „Bez trochy tvrdé lásky - víte co je tvrdá láska, že? - by nikdy neuzavřeli dohodu,“ hájil Trump svůj postup ohledně Sırie a následně označil Erdogana za „gentlemana“ za to, že přistoupil na klid zbraní. Americkı prezident, kterı v projevu také zmínil, že v ofenzivě na severovıchodě Sırie, „nebyla prolita jediná kapka americké krve“, se dočkal hlasitého potlesku zaplněné arény.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko očekává od Turecka bližší podrobnosti k vyjednanému příměří. Erdogan se svım ruskım protějškem Vladimirem Putinem setká v úterı v Soči.