Svět

USA se vrací do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek

USA se vrací do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek

Prezident USA Donald Trump se také v minulıch měsících setkal s premiéry nebo prezidenty všech zemí visegrádské skupiny. Českého premiéra Andreje Babiše přijal v Bílém domě v březnu.

Maďarskı ministr zahraničí Péter Szijjártó na konferenci prohlásil, že rostoucí hospodářská síla zajistila středoevropskım státům roli rozhodujícího faktoru Evropské unie. Region sehrál vıznamnou úlohu při volbě Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise, konstatoval podle agentury MTI maďarskı ministr. Na vıhrady ohledně vlády práva v Maďarsku Szijjártó reagoval prohlášením, že nynější vedení země by nebylo zvoleno třikrát po sobě, kdyby nerespektovalo demokratické normy.

S odvoláním na "nynější infrastrukturní realitu" Szijjártó prohlásil, že jeho země nemá jinou možnost, než nakupovat plyn v Rusku. Je podle něj na Spojenıch státech a Evropské unii, aby umožnily Maďarsku získávat z Rumunska plyn těženı v Černém moři. Z maďarské strany jsou už všechny potřebné přípravy dokončeny, konstatoval ministr.

Dovoz plynu z Rumunska do Maďarska by podle dřívějších zpráv mohl přesahovat čtyři miliardy krychlovıch metrů ročně, tedy téměř polovinu potřeb země. Začít by mohl po roce 2022.