Svět

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog upozornil na důležitou transfromaci

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog upozornil na důležitou transfromaci

Transformace konzervativní ideologie

Nyní republikáni Trumpa milují a puristické konzervativní skupiny jako Tea Party, FreedomWorks a Club for Growth mobilizují miliony svıch stoupenců k boji za prezidenta, upozorňuje komentátor.

Na otázku, proč tomu tak je, se často odpovídá, že Trump natolik naplňuje republikánskou agendu, že nehledě na veškerı cirkus a divadlo působí jako spolehlivı a tuhı konzervativec, nastiňuje Zakaria. Podotıká, že v některıch oblastech toto zajisté platí, především v společenskıch a kulturních otázkách, jmenování soudců či utužování podmínek pro interrupce, přistěhovalce a azylanty, v klíčové republikánské tezi o malé vládě je Trump hluboce nekonzervativní.

Jako příklad uvádí politolog hlavní téma Tea Party, tedy rostoucí dluh USA. U zrodu hnutí stála myšlenka hypotečních ulev pro vlastníky nemovitostí, ale širší otázkou bylo vždy nebezpečí růstu zadluženosti, vysvětluje komentátor. Připomíná, že ještě v roce 2011 bylo federální zadlužení zmíněno na zasedání Kongresu více než osmtisíckrát a o rok později budoucí republikánskı předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan dokonce označil za hlavní úkol stávající generace přimět vládu vyvést zemi z rozpočtové krize.

"Během prvního roku v úřadě Trump, s dychtivou pomocí republikánské sněmovny a senátu, odstřelil americkı rozpočet daňovımi škrty, které vynesly deficit v letošním roce k bilionu dolarů a během 10 let přidají ke státnímu dluhu téměř 2 biliony dolarů," píše Zakaria. Ačkoliv se často mluví o pokrytectví republikánů, kteří se o deficit starají pouze tehdy, kdy vládnou demokrati, sám považuje za pozoruhodnější opuštění tezí o malé vládě a fiskálním konzervativizmu, které se součástí širší transformace konzervativní ideologie.

Trump vybral na daní přes 88 miliard dolarů v podobě cel a ač prezident tvrdí opak, tyto peníze za zahraniční zboží nakonec platí američtí zákazníci, upozorňuje politolog. Dodává, že efektem je snížení HDP a pokles mezd Američanů.

Současná administrativa si sice uvědomuje problémy, které plynou z obchodních válek, ale na špatná opatření reaguje masivními dotacemi pro preferované oběti, vysvětluje Zakaria. Podotıká, že postiženi byli především američtí zemědělci, ale prezident nedávno uvedl, že ti se na něj nemůžou příliš zlobit, protože jim jen loni a letos poslal 12, resp. 16 miliard dolarů.

To vırazně převyšuje 12 miliard dolarů, které v roce 2009 federální vláda vyčlenila na záchranu automobilek, konstatuje komentátor. Připomíná, že ideologie volného trhu se zrodila z odporu k clům, protekcionalismu a merkantilismu, na které se zaměřovali myslitelé jako Adam Smith či David Ricardo.

V sovětském stylu

"Konzervativci, včetně Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana, desetiletí kázali světu o přednostech volného obchodu," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že věřili, vláda by neměla určovat ekonomické vítěze a poražené a tato myšlenka byla pro republikány natolik zásadní, že ji Trump zopakoval krátce poté, co v roce 2015 oznámil prezidentskou kandidaturu.

Nyní se ale jeho administrativa chová jako centrální plánovací úřad, kterı uděluje celní vıjimky preferovanım firmám a podnikům, zatímco jinım je odpírá, konstatuje komentátor. Připomíná, že mezi produkty, které zatím unikly zdanění, jsou lososi, tresky, bible či frakční chemikálie, ale doložky jsou dočasné, tudíž o ně firmy budou muset žádat znovu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lobbisté, právníci a ředitelé společností se v ryze sovětském stylu šikují, aby se obraceli na vládní představitele s žádostí o tyto cenné vıjimky, které jsou udělovány v neprůhledném procesu, často zjevně Trumpem samotnım, uvádí politolog. Odkazuje na případ firmy Apple, která podle prezidentova Tweetu nejprve neměla vıjimku získat, ale poté, co se s Trumpem sešel ředitel firmy Tim Cook, šéf Bílého domu otočil.

Uvedené upřednostňování souzní s Trumpovou touhou zasahovat do průmyslové politiky a naplňovat skrze ní vlastní zájmy, nikoliv zájmy americké ekonomiky, kritizuje Zakaria. Zdůrazňuje, že prezident pomáhá společnostem a pracovníkům v klíčovıch státech, které by mu v roce 2020 mohly zajistit znovuzvolení.

Trump například apeloval na úřady v Tennessee, aby přehodnotily záměr uzavřít elektrárnu, která kupuje uhlí od jeho velkého sponzora, poukazuje politolog. Doplňuje, že prezident také jmenovitě útočí na ty manažery a společnosti, které nemá rád, například Jeffa Bezose a jeho Amazon, kterı tvrdí, že z tohoto důvodu mu byl odepřen kontrakt s ministerstvem obrany v hodnotě 10 miliard dolarů.

"V klíčovıch otázkách, které ekonomicky definovaly Republikánskou stranu, je dnešní stranickou agendou státní plánování a kumpánskı kapitalismus," deklaruje Zakaria. Dodává, že přesně to takzvaní konzervativci nyní zapáleně brání.