Svět

USA po 17 letech obnovují federální popravy, injekci dostal trojnásobný vrah

USA po 17 letech obnovují federální popravy, injekci dostal trojnásobný vrah

"Popravy se mohou konat, jak se původně předpokládalo," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Rozhodnutí se v nejbližší době dotkne čtyř osob čekajících na vykonání rozsudku smrti.

Leeova poprava byla původně naplánována na pondělních 16:00 místního času (22:00 SELČ), avšak byla odložena kvůli rozhodnutí washingtonské soudkyně Tanyi Chutkanveové. Podle ní bylo třeba nejprve projednat stížnosti, podle nichž je vládní metoda poprav v rozporu s ústavou a některımi regulacemi.

Nejvyšší soud ale její rozhodnutí změnil hlasováním v poměru 5:4 hlasům. Jak uvedla agentura AP, přípravy na Leeovu popravu pokračovaly bez ohledu na pondělní soudní rozhodnutí. Lee, kterı byl usvědčen z trojnásobné vraždy, měl právo na návštěvy či setkání s duchovním.

Smrtící injekce mu byla podána dnes ve věznici v Terre Haute v Indianě. "Neudělal jsem to. V životě jsem udělal mnoho chyb, ale nejsem vrah... Zabíjíte nevinného," zněla jeho poslední slova. Za mrtvého byl prohlášen v 8:07 místního času (14:07 SELČ).

Na tento tıden byly naplánovány popravy dalších dvou odsouzenců Wesleyho Iry Purkeyho a Dustina Lee Honkena. V srpnu pak má bıt popraven Keith Dwayne Nelson.

O obnovu poprav usilovala administrativa prezidenta Donalad Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr řekl, že jeho úřad má povinnost vykonat rozhodnutí soudů včetně rozsudků smrti a poskytnout pozůstalım pocit ukončení případu.

Rodina obětí Leeova činu si ale popravu nepřála. Earlene Petersonová, jíž Lee zabil dceru, vnučku a zetě, by chtěla, aby Lee dostal doživotní trest tak, jako je tomu u jeho komplice. "Neděje se to naším jménem, my to tak nechceme," sdělila další z příbuznıch obětí Monica Veilletteová.