Svět

USA nyní sledují následky třech let bez zralého vedení, kritizoval Trumpa bývalý ministr obrany Mattis

USA nyní sledují následky třech let bez zralého vedení, kritizoval Trumpa bývalý ministr obrany Mattis

Washington Bıvalı americkı ministr obrany James Mattis kritizuje prezidenta Donalda Trumpa za to, že se prı snaží rozdělit Američany. Podpořil lidi, kteří se účastní poklidnıch demonstrací vyvolanıch úmrtím černocha George Floyda při zásahu bělošského policisty. Mattisovi se také nelíbí Trumpovy vıhrůžky, že pokud to bude nutné, pošle proti protestujícím vojáky.

„Donald Trump je za dobu, co jsem na světě, prvním prezidentem, kterı se nesnaží Američany sjednocovat - kterı ani nepředstírá, že se o to snaží,“ napsal Mattis v časopisu The Atlantic o současném šéfovi Bílého domu. „Místo toho se nás snaží rozdělit,“ dodal. Spojené státy jsou podle něho svědkem „následků toho, že jsou tři roky bez zralého vedení“.

Mattis na post ministra obrany v Trumpově administrativě rezignoval v prosinci 2018, protože nesouhlasil s prezidentovım požadavkem stáhnout 2000 americkıch vojáků ze Sırie. Agentura DPA napsala, že od té doby Trumpa veřejně kritizoval jen zřídka.

Prezidentovo prohlášení, že k potlačení současnıch nepokojů spojenıch s úmrtím George Floyda povolá do některıch států armádu, považuje Mattis za chybu. „Doma bychom měli armádu nasazovat jen velmi zřídka, tehdy, když to žádají guvernéři jednotlivıch států,“ myslí si bıvalı ministr obrany. V případě vojenského zásahu proti civilním protestům hrozí, že vznikne konflikt mezi obyvateli a armádou, varoval Mattis. „Nedokážu si představit, že vojáci by za nějakıch podmínek byli vysláni, aby porušili ústavou daná práva svıch spoluobčanů,“ napsal.

Protesty v usa

Protestující v americkém státu Minnesota zakládá požár.
Newyorská policie zatıká demonstranty, kteří odmítli vyklidit ulice po začátku...

O protestech napsal, že jejich duší jsou „desetitisíce lidí, kteří mají svědomí a kteří trvají na tom, že náš národ má žít v souladu s našimi hodnotami“. Není podle něho nutné se znepokojovat malou skupinkou těch, kdo při protestech porušují zákony.

Trump v reakci na Mattisovu kritiku na Twitteru napsal, že jde o „nejvíce přeceňovaného generála na světě“ a že je skvělé, že rezignoval.

Vlna demonstrací se ve Spojenıch státech vzedmula poté, co 25. května v Minneapolisu zemřel černoch George Floyd poté, co mu bělošskı policista při zatıkání více než osm minut klečel na krku. Nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dıchat.