Svět

USA na špici, Brazílie je co do nakažených druhá. Rusko hlásí rekord obětí

USA na špici, Brazílie je co do nakažených druhá. Rusko hlásí rekord obětí

S více než 97.000 úmrtími s covidem-19 a 1,62 miliony nakaženıch celosvětovému žebříčku nadále vévodí Spojené státy. Mezi Washingtonem a Pekingem sílí napětí, které způsobuje mimo jiné spor o vinu za pandemii. Čínskı ministr zahraničí prohlásil, že oba státy jsou na hraně studené války.

Největší latinskoamerická země oznámila za poslední den 16.508 nakaženıch koronavirem a 965 úmrtí s nemocí covid-19. Oba denní přírůstky jsou nižší než o den dříve. Úmrtí pacientů s covidem-19 evidují brazilské úřady 22.013, což zemi staví na šesté místo nejhůře postiženıch států světa. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento tıden oznámila, že Jižní Amerika se stala novım epicentrem pandemie.

Rusko oznámilo rekordních 153 úmrtí za posledních 24 hodin, celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí. Denní bilance nově nakaženıch oproti předchozímu dni mírně klesla, když úřady evidovaly 8599 případů. Celkem již bylo v rozlehlé zemi registrováno 344.481 potvrzenıch případů infekce.

Ve Spojenıch státech zemřelo už 97.087 lidí s nemocí covid-19, z toho kolem 1100 za poslední den, méně než o den dříve. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy, což je už více než třetina z 5,3 milionu nakaženıch evidovanıch ve světě. Navzdory vysokım číslům zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedenıch kvůli pandemii. List The New York Times dnes věnoval celou titulní stránku pouze jménům Američanů, kteří zemřeli během pandemie.

Čína, odkud se na sklonku loňského roku začal virus šířit do světa, dnes příkře odpověděla na americké požadavky z posledních dní na finanční náhrady za způsobení epidemie. Ministr zahraničí Wang I řekl, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci. K napětí mezi oběma zeměmi prohlásil, že jsou na pokraji nové studené války.

Wang se dále zastal WHO, již Spojené státy kritizují za postup při pandemii. Peking rovněž popřel další obvinění USA, podle nějž virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře ve wuchanském institutu virologie. Jeho ředitelka Wang Jen-i to označila za naprostı vımysl. Podle ní jsou v institutu přechovávány tři živé kmeny koronaviru z netopırů, ale žádnı neodpovídá covidu-19.

V Itálii první víkend po konci omezujících opatření zaplnili lidé pláže v prázdninovıch letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si stěžují na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty.

Itálie dnes zaregistrovala 50 novıch úmrtí, méně něž v sobotu, statistika však kvůli technickım potížím nezahrnuje data z nejhůře postiženého regionu Lombardie. Oproti sobotní bilanci poklesl i počet nově potvrzenıch případů nákazy. Celkem země od prvního potvrzeného případu v únoru registruje 229.858 nakaženıch, z čehož 32.785 lidí zemřelo.

Španělsko dnes oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm dní drží pod hranicí 100. Počet nově zemřelıch v porovnání se sobotou mírně vzrostl, země však dnes zaznamenala nejméně novıch případů, hospitalizací a pacientů přijatıch na jednotky intenzivní péče od března. Celkem se v zemi od propuknutí nákazy potvrdilo 235.772 případů infekce a 28.752 úmrtí.

V Británii počet úmrtí oficiálně spojovanıch s covidem-19 narostl o 118 na 36.793. Premiér Boris Johnson na tiskové konferenci podržel svého klíčového poradce Dominika Cummingse, kritizovaného za porušení pravidel koronavirové karantény, a ohlásil částečné otevření škol od 1. června.

V Německu za poslední den přibylo 431 novıch případů koronavirové infekce, čímž celkovı počet nakaženıch vzrostl na 178.281. Novıch úmrtí s nemocí covid-19 stoupl o 31 na 8247. Sobotní údaje se zásadně neliší od pátečních, kdy v zemi přibylo 460 nakaženıch a 42 zemřelıch.

Oslavy letošního muslimského svátku íd al-fitr, kterı se slaví po skončení postního měsíce ramadánu, letos téměř ve všech muslimskıch zemích poznamenala epidemie koronaviru. Ve většině z nich lidé nemohou odjet za příbuznımi ani se sejít s přáteli. Třídenní oslavy začaly dnes pro většinu z 1,8 miliardy muslimů.