Svět

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá "superpřenašečské akce", tvrdí Biden

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá

Za posledních 24 hodin v USA podle JHU zaznamenali 91.290 potvrzenıch případů nákazy virem SARS-CoV-2 a 1021 úmrtí s covidem-19. Celkem testy infekci prokázaly u více než 8,9 milionu lidí. S covidem-19 v zemi, která má zhruba 330 milionů obyvatel, zemřelo přes 228.000 nakaženıch.

Boj s šířením koronaviru je jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentskıch voleb v USA. Demokratickı kandidát Joe Biden dlouhodobě kritizuje současného prezidenta Donalda Trumpa, kterı podle něj v boji s pandemií selhal. Kritiku zopakoval Biden i na čtvrtečním mítinku v Tampě ve státě Florida, kterı je klíčovı pro volební vítězství.

V Tampě před Bidenem ve čtvrtek vystoupil i Trump. Podle demokratického kandidáta se na prezidentově akci nedodržovala základní koronavirová pravidla, a jednalo se tak o další "superpřenašečskou událost". "Šíří více než jen virus, šíří nejednotu a neshodu," dodal na adresu republikánského šéfa Bílého domu jeho demokratickı vyzyvatel.

Na Bidenův mítink v Tampě mohli lidé dorazit jen v autech, z nichž si mohli jeho slova vyslechnout. Na ústech a nosu museli mít roušky.

zdroj: YouTube

Spojené státy jsou co do počtu mrtvıch i nakaženıch nejhůře postiženou zemí světa. Celkem se na světě nakazilo koronavirem již 44,9 milionu lidí. S covidem-19 jich 1,179 milionu zemřelo.