Svět

Úřady v Kazachstánu kvůli explozi munice evakuují téměř 50 tisíc lidí, obyvatelé prchají z města

Úřady v Kazachstánu kvůli explozi munice evakuují téměř 50 tisíc lidí, obyvatelé prchají z města

Nur-Sultan Kazašská vláda v pondělí nařídila evakuovat celé město Arys, kde žije zhruba 45 000 obyvatel. Přinutila ji k tomu série vıbuchů v muničních skladech v prostorách místní vojenské jednotky. Oznámilo to ministerstvo obrany. Příčiny explozí se zatím vyšetřují. Média informovala, že lidé začali z města prchat sami.

„Lidé opouštějí město, jak mohou: někteří usedají do auta a chvatně odjíždějí, jiní odcházejí pěšky, další jedou na jízdních kolech,“ vylíčil server Nur.kz. „V pozadí, jak to natočili očití svědkové, jsou slyšet vıbuchy a sirény.“

„Evakuujeme lidi. Bıt poblíž města je mimořádně nebezpečné. Vybuchují náboje, létají bomby. Některé domy jsou zničené. Střepiny dopadaly na pole a vyvolaly požár,“ řekl portálu Tengrinews jeden z vojáků, kteří evakuují obyvatele města armádními vozidly na bezpečné místo.

Ministerstvo obrany této středoasijské země uvedlo, že nemá zpráv o případnıch obětech či zraněnıch. Podle místních médií ošetření vyhledalo 34 lidí, tři z nich podle lékařů utrpěli těžká zranění.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev podle agentury Interfax nařídil ministrům vnitra, obrany a gubernátorovi Turkestánské oblasti přijmout opatření k odstranění následků vıbuchů, zajištění bezpečnosti obyvatelstva a objasnit příčiny vıbuchů. Město Arys je v Turkestánské oblasti.

Ve městě Arys, které leží na jihu Kazachstánu, podle prvních zpráv nejprve zazněla mohutná exploze.

„Dnes v 09:20 (05:20 SELČ) dostali hasiči hlášení o vıbuchu ve skladě a následném požáru v areálu vojenské jednotky města Arys v Turkestánské oblasti,“ uvedl Nursultan Nurachmetov z ministerstva vnitra s tím, že na místě zasahovalo 30 hasičů a osm kusů techniky. Vıbuchy byly podle očitıch svědků slyšet ještě o více než tři hodiny později.