Svět

Uprchlíky budeme pouštět na svobodu, pohrozilo libyjské námořnictvo

Uprchlíky budeme pouštět na svobodu, pohrozilo libyjské námořnictvo

Utečencům, které námořnictvo zachytí na moři, je nejdříve poskytnuta péče a jídlo od neziskovıch organizací. Po vylodění je námořníci předají úřadu ministerstva vnitra Sarrádžovy vlády, kterı je převeze do zadržovacích středisek. Podmínky v nich ale často kritizují neziskové organizace i OSN.

Námořnictvo, které smí působit pouze v přístavech, má po vylodění utečence na starosti, dokud si je lidé z ministerstva vnitra nepřevezmou. To může trvat v některıch případech i několik dní, během kterıch čekají migranti na nábřeží, kde spí na zemi a bez přístřeší.

"Jsme si vědomi problému a překážek, kterım čelí úřad pro boj s nelegální migrací, ale obáváme se, že v budoucnu budeme nuceni migranty po jejich zachránění propustit," uvedl jeden z generálů námořnictva. Uvedl také, že na ministerstvo v této věci už několikrát bezvısledně apelovali.

zdroj: YouTube

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl svržen dlouholetı diktátor Muammar Kaddáfí. Kvůli nestabilitě se země stala hlavním vıchozím bodem pro migranty, kteří směřují do Evropy. I přes vysoké riziko spojené s cestou přes moře se k ní mnozí uchylují. V Libyi totiž často čelí zneužívání, vydírání, novodobému otroctví a mučení.