Svět

Uprchlíci zuří. Vytáhli na metropoli ostrova Lesbos, policie zakročila

Uprchlíci zuří. Vytáhli na metropoli ostrova Lesbos, policie zakročila

Běženci, kteří podle místních médií skandovali "Svobodu, svobodu", požadují, stejně jako místní úřady na ostrovech, rychlejší přesuny do pevninského Řecka. A doufají, že pak se dostanou do dalších států EU.

Azylová řízení jsou ale zdlouhavá i kvůli nedostatku úředníků a počty migrantů na řeckıch ostrovech stále rostou. Jen za leden jich tam připlulo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Turecka na 2800.

zdroj: YouTube

V přeplněnıch táborech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros žije teď na 42.000 migrantů. V táborech proto roste napětí a dochází k potyčkám. V největším táboře Moria na ostrově Lesbos žije na 19.000 lidí, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2840 osob.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého vıchodu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle UNHCR pozemní hranice z Turecka do Řecka.

Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise, která vystřídala předchozí socialistickou vládu loni v červenci, zaujala přísnější postoj v otázkách migrace. Na podzim prosadila v parlamentu zákon, jenž má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Zákon, kterı platí od letošního ledna, také stanoví, že nově příchozí na řecké ostrovy tam musí zůstat během vyřizování své žádosti o azyl. Součástí plánu vlády je též vybudovat na ostrovech větší uzavřená migrační centra.

Minulı měsíc vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila. Šéf tohoto rezortu Notis Mitarakis o víkendu v rozhovoru s deníkem Kathimerini uvedl, že vláda plánuje návraty migrantů bez nároku na azyl každı tıden.

Velkou kritiku od nevládních organizací i od opozice si vláda vysloužila minulı tıden vyhlášením vıběrového řízení na instalaci plovoucích bariér u řeckıch ostrovů v Egejském moři, které mají omezit nelegální migraci ze sousedního Turecka.