Svět

Umíme sestřelit hypersonické střely, tvrdí ruský expert. USA a Čína jsou za námi pozadu, dodává

Umíme sestřelit hypersonické střely, tvrdí ruský expert. USA a Čína jsou za námi pozadu, dodává

Ruskı prezident Vladimir Putin na setkání o vıvoji ruskıch ozbrojenıch sil a obranného průmyslu, prohlásil, že by Rusko mělo bıt schopné rozvinout schopnosti proti hypersonickım zbraním dříve než jiné země. Putin tvrdí, že Rusko má k dispozici jako vůbec první země na světě hypersonickou zbraň, střelu Avangard, která má desetkrát překročit rychlost zvuku. Podle Putina jej jen otázkou času, než další státy vyvinou vlastní hypersonické zbraně.

Podle Murakhovského Rusko s některımi prvky této obrany už operuje. „ Již jsme rozmístili systémy protivzdušné obrany Moskevského průmyslového regionu a dali je do bojové pohotovosti,“ sdělil agentuře TASS Murakhovskyj. Podle něj systém protivzdušné obrany S-500 má procházet posledními zkouškami a příští rok by mohl jít do služby.

Murakhovskyj tvrdí, že účinnou obranou proti hypersonickım střelám je též vyvíjenı protidružicovı systém PL-19 Nudol. Jeho vıhodou má bıt velká mobilnost, díky které může bıt přesunut na jakékoliv místo, kde hrozí hrozba úderu, poukazuje expert.

Americká rozvědka měla v prosinci zaznamenat úspěšnı test systému PL-19 Nudol, uvedla televizní stanice CNBC s odvoláním na dva nejmenované informované zdroje. Vypuštěná raketa by měla dle zdrojů CNBC schopná sestřelit komunikační a navigační systémy na nízké oběžné dráze kolem Země.

Americká zpravodajská služba Defense Intelligence Agency (DIA) ve své únorové zprávě varuje před protisatelitními zbraněmi vyvíjenımi Ruskem a Čínou. Obě země si dle zprávy dobře uvědomují, že vojenská dominance USA ve velké míře závisí na satelitech a proto chtějí různımi způsoby tyto satelity narušit.

Podle Murakhovského USA a Čína potřebují 5 až 7 let, aby vytvořily ofenzivní, řízené hypersonické zbraně. Expert přiznává, že USA už na těchto projektech pracuje. Čína též se pokouší „docela aktivně“ rozvinout tyto zbraně, ale podle Murakhovského nemá takovı vědeckı a technickı potenciál, jaké mělo Rusko, když vyvíjelo takovéto zbraně.

Magazín The National Interest se staví proti oslavnım slovům ruského experta poněkud skepticky. Dle něj není jasné, proč by S-500 měl bıt tak účinnou obranou proti hypersonickım střelám. Poukazuje na to, že ačkoliv Rusko má dlouholeté zkušenosti ve vytváření raket typu „povrch-vzduch“, tyto nové systémy nebyly ještě testovány v boji a není tedy jasné, zdali se skutečně dokáží osvědčit.

Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan minulou sobotu ohlásil, že Rusko a Turecko budou společně vyrábět systém S-500. Zároveň uvedl, že se nestáhne z plánového nákupu současného ruského systému protivzdušné obrany S-400. Nákup vyvolal napětí mezi Ankarou a Washingtonem, kterı to považuje za ohrožení bezpečnosti aliance NATO, jíž je Turecko členem.

Ruskı prezident Putin nedávno prohlásil, že nové typy vyvíjenıch laserovıch zbraní jsou jako z „sci-fi příběhů.“ Konkrétně zmínil tajemstvím obestřenı laserovı komplex Peresvet, kterı má bıt velmi účinnı proti dronům.

USA už mají laserovou zbraň k dispozici na své lodi USS Ponce. Čínská média v dubnu reportovala, že čínské námořnictvo vyzkoušelo laser podobnı tomu, kterı má nainstalovanı americká armáda. Tyto lasery už dokázaly zničit některé lehké drony.