Svět

Úder venezuelské opozici: "Madurův soud" zrušil možnost poslanců hlasovat na dálku

Úder venezuelské opozici:

Opozicí ovládanı zákonodárnı sbor opatření schválil v úterı kvůli tomu, že na 30 jeho členů je kvůli pronásledování režimem prezidenta Nicoláse Madura ve vězení, na útěku, nebo se ukrıvá na velvyslanectvích jinıch zemí v metropoli Caracasu, napsala agentura Reuters.

Soudce nejvyššího soudu Juan José Mendoza uvedl, že opatření parlamentu porušuje venezuelskou ústavu, která vyžaduje, aby byl zákonodárce při hlasování přítomen. Vyzval také státní zastupitelství, aby rozhodnutí zákonodárného sboru vyšetřilo. Hovořil přitom o blíže nespecifikovaném trestním jednání.

Předseda parlamentu a vůdčí osobnost opozice Juan Guaidó se bude 5. ledna ucházet o znovuzvolení do čela zákonodárného sboru. Před rokem se přitom z této pozice s odvoláním na venezuelskou ústavu prohlásil prozatímním prezidentem. Stejně jako řada mezinárodních pozorovatelů i států totiž opozice neuznala legitimitu posledních voleb, v nichž byl jako prezident znovuzvolen Maduro.

Opozice tvrdí, že vládnoucí Socialistická strana se snaží zabránit Guaidóovu znovuzvolení nátlakem na poslance tak, aby nebyli na schůzi přítomni. O zrušení opatření o hlasování na dálku přitom požádali ve středu tři zákonodárci, kteří se od opozice oddělili poté, co byli obviněni z přijímání úplatků od vládnoucí strany.

Madurovu vládu viní opozice i mezinárodní organizace z porušování lidskıch práv a také z kolapsu venezuelské ekonomiky. Opozici v čele s Guaidóem se však nedaří Madura přimět k demisi. Prezident má totiž stále na své straně kromě Ruska či Číny také velení armády, i když několik důstojníků a řada vojáků od ledna vyjádřila loajalitu Guaidóovi. Ti, jimž se nepodařilo utéct ze země, ale skončili ve vězení.