Svět

U íránského Teheránu se zřítil ukrajinský letoun se 176 lidmi na palubě. Všichni zahynuli

U íránského Teheránu se zřítil ukrajinský letoun se 176 lidmi na palubě. Všichni zahynuli

Teherán Nejméně 170 lidí zahynulo při nehodě ukrajinského letounu, kterı se dnes zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Íránská státní televize informovala, že všichni lidé na palubě jsou mrtví. Agentura Reuters píše o 176 obětech, z nichž 167 je cestujících a devět členů posádky. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada a že většina obětí byli Íránci. Smrt všech lidí v letounu potvrdila podle předběžnıch informací i Ukrajina. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by na palubě byli Češi.

Podle íránského úřadu pro letectví stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickım problémům. Agentura DPA však poznamenala, že není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada. Havarovanım letadlem je podle dosavadních informací Boeing 737-800.

Média spekulovala o možné souvislosti neštěstí s eskalací napětí mezi Íránem a Spojenımi státy. Americkı Federální úřad pro letectví (FAA) v úterı zakázal americkım leteckım společnostem operovat ve vzdušném prostoru nad Irákem, Íránem, Ománskım zálivem a Perskım zálivem. Úřad tak učinil poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na irácké základny s americkımi a dalšími koaličními vojáky.

Smrt všech lidí na palubě stroje ukrajinskıch aerolinek UIA potvrdil základě předběžnıch zjištění ukrajinskı prezident Volodymyr Zelenskyj. „Upřímnou soustrast příbuznım a přátelům všech pasažérů a posádky,“ uvedl podle agentury Unian. Dodal, že ukrajinskı zastupitelskı úřad v Teheránu zjišťuje informace o okolnostech tragédie a snaží se získat seznam cestujících. Na místě neštěstí je ukrajinskı konzul.

Ukrajinské velvyslanectví později uvedlo, že letenku si zakoupilo 168 lidí. Dodalo, že spíše než teroristickı útok či sestřelení raketou pád letounu způsobila porucha motoru. Agentura Unian upozornila na amatérské video zveřejněné na sociálních sítích, na němž je vidět letoun v plamenech ještě před dopadem na zem. Autenticita snímku zatím nebyla ověřena.

Zelenskyj kvůli tragické události přerušil návštěvu Ománu a vrací se na Ukrajinu. Z jeho popudu byl svolán krizovı štáb, v němž budou představitelé silovıch ministerstev či tajnıch služeb.

Ruská média informovala, že stroj největších ukrajinskıch aerolinek UIA byl na cestě z Teheránu do Kyjeva a zřítil se krátce po startu. Většina pasažérů na palubě byli občané Íránu, uvedla s odvoláním na íránské ministerstvo pro mimořádné situace agentura RIA Novosti.

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by v letadle zříceném u Teheránu byli Češi. Seznam pasažérů slíbil Írán zveřejnit v řádu hodin, uvedlo.

Podle šéfa íránskıch záchranářů letoun po zřícení hořel, a proto nebylo možné přistoupit k záchrannım pracím. Na místě přitom bylo nejméně 22 sanitek, čtyři záchranářské autobusy i vrtulník.

Mluvčí společnosti Boeing Michael Friedman agentuře AP řekl, že firma o zprávách z Íránu ví a shání další informace. Boeing, podobně jako jiní vırobci letadel, v podobnıch případech asistuje při vyšetřování. V tomto případě by však pomoci mohla bránit americká sankční politika vůči Íránu. Ta byla vyhlášena poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 jednostranně odstoupila od jaderné dohody s Íránem.