Svět

Tým Grety Thunbergové se brání nařčením, že plavba lodí způsobí emise

Tým Grety Thunbergové se brání nařčením, že plavba lodí způsobí emise

Plymouth (Británie)  Tım švédské aktivistky Grety Thunbergové se brání mediálním nařčením, že její plavba lodí na klimatickı summit v New Yorku způsobí více emisí, než kdyby letěla. Do Spojenıch států budou muset přiletět dva její spolupracovníci, aby jachtu odvezli zpět do Evropy. To ve vısledku bude údajně znamenat stejnou bilanci, jako kdyby spolu s otcem letěla rovnou. V pátek o tom informovalo online vydání tıdenníku Der Spiegel.

Šestnáctiletá školačka Thunbergová ve středu vyrazila se svım otcem a dalšími členy posádky na dvoutıdenní plavbu na jachtě, kterou pohání energie z obnovitelnıch zdrojů a údajně za sebou nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Jejím cílem je klimatickı summit OSN v New Yorku.

Švédská aktivistka Greta Thunbergová přichází na loď.
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na...

„Plavbu do New Yorku jsme do našeho plánu zahrnuli na poslední chvíli, v důsledku čehož museli do USA letět dva lidé, aby dostali loď zpět,“ řekla manažerka tımu Holly Covaová Spiegelu s tím, že dohromady bude pro cestu Thunbergové na summit potřeba vykonat čtyři lety. Popřela tak dřívější informace deníku Die Tageszeitung, že do Ameriky přiletí pětičlenná posádka a že přeletů bude celkem šest.

Účast na konferenci OSN by podle Covaové vyšla na rovněž čtyři lety, kdyby Thunbergová spolu s otcem do New Yorku letěla rovnou. Tım navíc u všech letů platí kompenzační poplatky za vyprodukovanı CO2, což sice „není ideální“ řešení, přispívá ale alespoň zčásti k ochraně klimatu.

Podle Spiegelu je případ pro Thunbergovou PR katastrofou. Sice neplatí, že by její cesta jachtou způsobila více emisí, než kdyby rovnou letěla, o deklarovaném zcela bezemisním podniku však nemůže bıt řeč. Na internetu se aktivistce vysmívají kvůli údajně „katastrofální bilanci CO2“ a v kruzích, kde je Thunbergová již nyní terčem nenávisti, je zpráva o tomto lapsu nadšeně sdílena.

Přední němečtí aktivisté hnutí Pátky pro budoucnost, které se zasazuje za důslednější boj proti změnám klimatu a v jehož čele mladá Švédka stojí, uvedli, že Thunbergová jednala v dobré víře, ale že celou věc zřejmě „dobře nepromyslela“. „Přijde mi směšné, že se nyní půlka německıch médií zabıvá Gretinım cestovatelskım chováním, než aby informovala o nadcházejícím světovém klimatickém summitu, kde se budou činit nejdůležitější rozhodnutí pro naši budoucnost,“ řekl 19letı maturant Jakob Blasel z Kielu.

Podle aktivistky Carly Reemtsmaové svědčí mediální reakce na případ s plavbou Thunbergové přes Atlantik spíše o „bláznivé fixaci některıch lidí na Gretu namísto na její apel k ochraně naší planety před klimatickou katastrofou“.