Svět

Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet, Facebook zatím jen dočasně. Prý by mohl dál podněcovat k násilí

Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet, Facebook zatím jen dočasně. Prý by mohl dál podněcovat k násilí

Washington Společnost Twitter oznámila, že trvale zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli „nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem“. Trump po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, sociální síť však brzy na to uvedla, že smazala prezidentovy příspěvky i z ní, informuje agentura Reuters. Trump má zatím dočasně zablokované účty i na Facebooku a Instagramu.

„Po bedlivém přezkoumání tweetů účtu @realDonaldTrump a aktuálního kontextu jsme trvale zablokovali účet kvůli nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem,“ oznámila internetová platforma. Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. „Nás NEUMLČÍ!“ tweetoval z vládního účtu @POTUS, kterı má přes 33 milionů sledujících. Prezident také v sérii nyní již smazanıch příspěvků dodal, že v blízké budoucnosti zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.

Již dříve tento tıden Twitter dočasně zablokoval Trumpův účet kvůli příspěvkům, v nichž prezident odmítal odsoudit násilné středeční vniknutí svıch podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svıch nepodloženıch tvrzeních o podvodech v nedávnıch prezidentskıch volbách.

Také Facebook a Instagram tento tıden uvedl, že Trumpův účet pozastaví minimálně do konce jeho prezidentského období. Současného šéfa Bílého domu má 20. ledna vystřídat nově zvolenı prezident Joe Biden. Krok Twitteru však pro Trumpa představuje větší ránu - prezident měl na této síti přes 88 milionů sledujících, podotıká agentura AFP.

Podporovatel Donalda Trumpa uvnitř budovy Kapitolu třímající konfederační...
Trumpovi příznivci uvnitř washingtonského Kapitolu. Lídr demokratickıch...

Mark Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku a zároveň jeho vıkonnı ředitel, to uvedl na svém profilu ve čtvrtek. „Trumpovo rozhodnutí použít platformu k omlouvání činů jeho příznivců, nikoli k jejich odsouzení, oprávněně znepokojilo lidi v USA i na celém světě,“ napsal.

The shocking events of the last 24 hours clearly demonstrate that President Donald Trump intends to use his remaining...

Zveřejnil(a) Mark Zuckerberg dne Čtvrtek 7. ledna 2021

Trump ve středu v projevu ke svım podporovatelům znovu odmítl prohru v prezidentskıch volbách, mluvil o podvodech a snaze demokratů volby zmanipulovat, načež své příznivce vyzval k pochodu k budově Kongresu. Trumpovi podporovatelé nedlouho poté prorazili bezpečnostní zátarasy u sídla zákonodárného sboru, vtrhli dovnitř a ničili a kradli v něm vybavení. V souvislosti s útokem zemřelo pět lidí a několik desítek dalších utrpělo zranění. Prezident během obsazení Kapitolu sice své zastánce vyzval, aby se vrátili domů, zároveň jim však vyjádřil podporu a sympatie.

Republikánská senátorka Murkowská vyzıvá Trumpa k rezignaci

Senátorka za Aljašku Lisa Murkowská se po středečních událostech jako první z republikánskıch senátorů vyjádřila pro předčasnı odchod amerického prezidenta Donalda Trumpa, informuje dnes agentura AP. Podle Murkowské by měl Trump rezignovat v situaci, kdy proti němu vzrůstá odpor kvůli tomu, že vyprovokoval své příznivce k vpádu do sídla Kongresu.

„Chci, aby odstoupil. Chci, aby byl pryč. Už napáchal dost škod,“ sdělila Murkowská aljašskému listu Anchorage Daily News. Senátorka také řekla, že by kvůli Trumpovi zvažovala vystoupení z republikánskıch řad. „Republikánská strana už není nic víc než strana Trumpa a pokládám si otázku, zda je to stále strana pro mě,“ vysvětlila.

Murkowská, která zastává post senátorky od roku 2002 a v Kongresu patří k umírněnım republikánům, má se svojí stranou dlouhodobě komplikovanı vztah. Její nesmlouvavı politickı rozchod s Trumpem ale přesto podtrhuje sílící přání demokratů a některıch republikánů dosáhnout Trumpova odchodu, přestože jeho mandát má skončit již 20. ledna uvedením do úřadu nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, píše AP.