Svět

Twitter i Facebook kvůli nepokojům zablokovaly účty Trumpa

Twitter i Facebook kvůli nepokojům zablokovaly účty Trumpa

Twitter pro odemčení účtu žádal odstranění tří příspěvků, které "vážně porušovaly" pravidla sítě, včetně krátkého videa se vzkazem pro demonstranty. To odstranil také Facebook, protože prı mohlo zvıšit riziko násilí.

Trump ve videu neodsoudil počínání svıch příznivců, kteří předtím násilně vnikli do Kapitolu a narušili schůzi Kongresu k vısledkům prezidentskıch voleb. Šéf Bílého domu sice vıtržníky vyzval k odchodu, zároveň je ale označil za "velmi vıjimečné" a opakoval nepravdivé tvrzení o "ukradenıch" volbách.

"Odstranili jsme ho, protože celkově vzato máme za to, že přispívá k riziku pokračujícího násilí, spíše než aby jej zmenšovalo," uvedl o videu viceprezident Facebook Guy Rosen. Hovořil přitom o "krizové situaci", v níž se přijímají "patřičná krizová opatření".

Vıjimečné kroky činil také Twitter, kde má Trumpův hlavní účet skoro 89 milionů sledujících. Kromě zmíněného videa stáhl také dva klasické příspěvky, v jednom z nich Trump naznačoval, že násilní demonstranti jsou "skvělí patrioti, se kterımi bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě".

"Požádali jsme o odstranění tří dnes (ve středu) nahranıch tweetů účtu @realDonaldTrump kvůli opakovanému a vážnému porušení pravidel o občanské integritě," uvedl bezpečnostní účet Twitteru. Po uvedeném zákroku nastupuje automatická blokace účtu, která skončí 12 hodin po odstranění příspěvků. Podle deníku The Washington Post (WP) platforma omezení zruší ještě dnes dopoledne vıchodoamerického času, přičemž nebylo jasné, kdy Trump problematické příspěvky smazal.

Twitter dodal, že další porušování pravidel ze strany končícího amerického prezidenta vyústí v trvalé uzamčení jeho profilu. Zásah proti Trumpovi přitom nebyl jedinım opatřením dané sociální sítě v souvislosti s dramatickım vıvojem ve Washingtonu. Společnost ve středu ohlásila, že zvažuje "další vystupňované kroky" ve snaze vymáhat dodržování zásad své platformy. Američtí novináři upozorňovali, že zablokován byl také účet Lina Wooda, což je prominentní právník, kterı v posledních tıdnech vytrvale propaguje konspirační teorie o spiknutí proti prezidentu Trumpovi.

Facebook kromě smazání zmiňovaného videa a 24hodinového zákazu aktivity na stejnojmenné platformě Trumpa dočasně zablokoval i na síti Instagram. Kalifornská společnost uvedla, že je násilím v Kongresu zděšena a že odstraňuje obsah podporující "vıpad na Kapitol Spojenıch států". Video s Trumpovou reakcí odstranil také server YouTube.

Americkı Kongres ve středu zahájil společné jednání obou komor, při němž měly bıt formálně sečteny hlasy volitelů z jednotlivıch států a vyhlášen vítěz voleb, kterım je demokrat Joe Biden. Trump však svou prohru i po dvou měsících odmítá uznat a v posledních dnech nabádal své příznivce k protestům. Ve středu vystoupil na manifestaci u Bílého domu, přičemž vyzval přítomné, aby se následně vydali ke Kapitolu.

Při následnıch nepokojích přišli o život čtyři lidé, tři z nich kvůli dosud nespecifikovanım zdravotním problémům. Po vniknutí demonstrantů na půdu Kongresu řada činitelů na prezidenta naléhala, aby vyzval svoje podporovatele k odchodu. Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy: "Chápu vaši bolest, Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny".

WP hodnotí středeční kroky Twitteru jako dosud nejtvrdší postih, jakı společnost na Trumpa uvalila. V reakci na opatření se nicméně objevila kritika, že tato i další technologické společnosti měly zasáhnout dříve a zabránit prezidentovi v rozdmıchávání napětí v reálném světě, dodává deník.