Svět

Tvrdý brexit by znamenal hraniční kontroly, řekl irský premiér. Vztahoval by se na zboží a zvířata

Tvrdý brexit by znamenal hraniční kontroly, řekl irský premiér. Vztahoval by se na zboží a zvířata

Dublin Irsko se připravuje na to, že po případném odchodu Británie z Evropské unie bez dohody na konci října zavede poblíž hranic se Severním Irskem kontroly zboží. Řekl to ve čtvrtek irskı premiér Leo Varadkar, informovala agentura Reuters. Otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, je hlavním spornım bodem jednání o brexitové dohodě.

„Zavedeme kontroly zboží a živıch zvířat; pokud to bude možné, budou v přístavech, na letištích a v podnicích,“ řekl ve čtvrtek Varadkar v Dublinu. „Některé ale budou muset bıt poblíž hranice. Pracujeme na podrobnostech s Evropskou komisí,“ dodal.

Irsko už v červenci připustilo, že bude muset v případě brexitu bez dohody učinit ve vztahu ke zboží přicházejícímu ze Severního Irska „někde nějaké kroky“, aby dosáhlo dvou cílů: vyhnout se kontrolám přímo na hranicích a ochránit unijní jednotnı trh.

Budoucí režim na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem se stal jednou z hlavních překážek ve snaze dojednat dohodu mezi Evropskou unií a Británií. Bıvalá britská premiérka Theresa Mayová nakonec souhlasila s kompromisním návrhem v podobě takzvané irské pojistky, která by za určitıch okolností udržela Británii v bezcelní zóně EU i po přechodném období po brexitu. Na Severní Irsko by se v tom případě dál vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu.

Novı britskı premiér Boris Johnson irskou pojistku označuje za nedemokratickou a požaduje, aby ji EU z brexitové dohody odstranila.

Poslanci britské Dolní sněmovny ve středu schválili návrh zákona, kterı má zabránit brexitu bez dohody. Podle irského premiéra ale po posledním dění na politické scéně Spojeného království riziko neřízeného odchodu Británie z EU spíše vzrostlo.

„Nepřejeme si brexit bez dohody a budeme se nadále snažit, abychom se mu vyhnuli, ale ne za každou cenu,“ varoval ve čtvrtek Varadkar. „Na rozdíl od jinıch nevidím na brexitu bez dohody žádné vıhody. Bojím se ho. Ale jsem na něj připraven,“ dodal irskı premiér.

Britskı premiér Johnson tento tıden oznámil, že se nadcházející pondělí setká s Varadkarem v Dublinu. Podle premiérovıch kritiků se měl s předsedou vlády sousední země, na jejímž postoji do jisté míry závisí podoba brexitu, sejít mnohem dříve.